Organ naklinde donör vizesi

İstanbul’da karaciğer yetmezliği olan iki hastanın akrabaları arasında donör olabilecek kimse bulunamadı.

Hastalar, akraba dışı donörden karaciğer nakli olmak için İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdular ancak ret cevabı aldılar.

Tıp Hukuku Uzmanı Avukat Sunay Akyıldız, “Her iki insanın sağlığı için vericinin menfaat ilişkisi neticesinde bu organı bağışlamıyor olması gerekiyor. Etik kurulun bu konuda ikna olması gerekiyor. Bu konuda ciddi bir çalışma ve çapraz sorgu yapılıyor, gerçekten bu insanlar tanışıyorlar mı, iradesi bu mu diye. Etik kurul bir şüphe görürse onay vermiyor” dedi.

Olay mahkemeye taşındı. Yerel mahkeme etik kurulun ret kararlarını iptal etti.
Avukat Akyıldız, “Mahkeme kararına bakıldığında etik kurulun kararında bir gerekçe olmamasından bahsediliyor. Mahkeme kendi içinde haklı, mahkeme hayır ben izin veriyorum bu alışveriş gerçekleşecek demiyor” şeklinde konuştu.

Akraba dışı canlıdan organ nakline izin verilmeyen vakalarda en büyük şüphe organ ticaretine neden olabileceği düşüncesi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, “Ticaret olabilir, istismar olabilir ama sen onlara engel olmak için insanların ölmesini bekleme. Buna mani olmak için otur düşün ve mani ol ama o önlemleri alıncaya kadar da engel olma insanların yaşamasına” değerlendirmesinde bulundu.

Tartışmalar tıp dünyasını da ikiye böldü. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, mahkeme kararını organ ticaretine zemin açabileceği gerekçesiyle eleştirdi.

Bu iki vaka için sırada Danıştay süreci var.

Türkiye’de her 10 organ naklinden biri akraba dışı donörden yapılıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.