Organ bağışıyla 5 kişiye hayat verecek

5 Ekim’de geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Bedia Ceyhan‘ın beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine hastanenin Organ Doku Koordinatörlüğü ekipleri, aileyle görüşüp organ bağışı konusunda talepte bulundu. Ailenin izninin ardından hareket geçen ekipler, gerekli yerlere bilgi verdikten sonra organların alınmasını sağladı. Ceyhan’ın bir böbreği, karaciğeri, kalbi ve korneaları Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, bir böbreği de Antalya’daki özel bir hastaneye gönderildi.

Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, gazetecilere yaptığı açıklamada, organların Antalya’daki uygun hastalara nakledileceğini söyledi.

Türkiye’de organ bağışı konusunda ciddi bir açık bulunduğunu belirten Aygören, “Organ bekleyen binlerce hasta var. Bağışta bulundukları için hem aileye hem de bu işlemi gerçekleştiren sağlık ekiplerine teşekkür ediyorum. Bu bağışların artması ve açığımızın kapatılması gerekiyor” dedi.

Bedia Ceyhan’ın kullandığı 35 GC 8002 plakalı otomobil, Antalya-Burdur karayolu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) kavşağı yakınlarında takla atmıştı. Kazada, ağır yaralanan Ceyhan, Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.