Organ bağışında yeni yıl, yeni hayat, yeni umut

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde bu yıl yapılan böbrek nakilleriyle yaklaşık 50 çocuk hayata yeniden ”merhaba” dedi. Bu çocuklardan yaşamının ilk 17 ayına 18 ameliyat sığdıran Hasan Hüseyin Akkuzu, yeni yılda yeni bir hayatı kucaklamaya hazırlanıyor. Diyaliz hastası 4 yaşındaki Aslıhan Çalışkan ise 2010’da babasının böbreği ve karaciğeriyle yaşamına yeni bir başlangıç yapacak.
 
ONLAR İÇİN MUCİZE YIL 
 
Edirne’de yaşayan Nurcan ve Mehmet Emin Akkuzu çiftinin dördüncü çocukları Hasan Hüseyin Akkuzu’ya doğuştan iki böbreğinin de gelişmemesi üzerine geçen Şubat ayında bir akrabasının böbreği nakledildi. Doğduğu ilk hafta havale geçirerek hastaneyle tanışan ve her iki böbreği de çalışmadığı için 17 aylık olana kadar 17 ameliyat geçiren Hasan Hüseyin Akkuzu, 18. ameliyatında nakledilen yeni böbreği ile sağlığına kavuştu.

Anne Nurcan Akkuzu, şu anda 3 yaşında olan Hasan Hüseyin ile diğer çocuklarının bu yıl ilk kez yılbaşında birlikte olacaklarını kaydederek, duygularını şöyle anlattı:

”Geçen yılbaşında bunları hayal bile edemiyordum. 2009’u karşılarken, Hasan Hüseyin’in aramızda olmasını çok istiyorduk ama fazla ümidimiz yoktu. Çocuklarım, hastaneye yaptıkları her ziyarette kardeşleriyle ‘belki bir daha göremeyiz’ diye vedalaşırlardı. Çocuğumuza yeni bir hayat verildi. Kelimelerin bittiği yerdeyim. Hasan Hüseyin 2009’da hayata tutundu. Artık en büyük mutluluğumuz dört sağlıklı çocuğumuzun olması. Üç yıldır ilk kez bir yıl başında birlikte olacağız.”
 
YENİ YILI YENİ BÖBREK VE KARACİĞERLE KARŞILAYACAK 
 
Kayserili Çalışkan ailesinin 4 yaşındaki kızı Aslıhan ise yeni yılda yeni bir böbrek ve karaciğer sahibi olacak. Doğuştan böbrek hastası olan ve üç aydır diyaliz tedavisi gören Aslıhan’a babası böbrek ve karaciğerini bağışlayacak. Antalya’da ameliyat gününü bekleyen baba Özcan Çalışkan, ”Onun yüzü gülünce bizim de yüzümüz gülüyor. Onun suratı asıksa dünya bizim için batmış, deprem olmuş gibi hissediyoruz. Ona böbreğimi ve karaciğerimi vereceğim” dedi. Anne Fadime Çalışkan da, yeni yılda kızının sağlığına kavuşmasını diledi.
 
YAKLAŞIK 50 ÇOCUĞA HAYAT VERDİLER  
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, AÜ’de bu yıl 330, 17 karaciğer, 6 kalp, 6 da pankreas nakli yapıldığınısöyledi. Böbrek nakillerinde diğer üniversitelerden 10 kat fazla nakil gerçekleştirdiklerini ifade eden Keçecioğlu, kamu imkanları şartlarında hedeflerine ulaştıklarını kaydetti. Kendisinin de anne olduğuna dikkat çeken Keçecioğlu, ”Bu yıl 50’ye yakın çocuğa nakil yaptık. Onların bir gülüşüyle bizim tüm yorgunluğumuz bitiyor” dedi ve 2010’da organ bağışının artmasını diledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.