Organ bağışı haberinden etkilendi, 4 kişinin umudu oldu

Televizyondaki haberi görüp organlarının bağışlanmasını isteyen 11 yaşındaki Ahmet Efe, bu olaydan 9 gün sonra trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Küçük yaşta hayata veda eden Ahmet Efe’nin ölmeden önce organlarının bağışlanmasını istemesi ise 4 kişiye umut oldu.

İzmir’de yaşayan Necla Tütenocak oğlunun yasını tutuyor. Tek tesellisi ise Ahmet Efe’nin organlarının başka bedenlerde yaşamaya devam etmesi.

“ANNE, BENİM DE ORGANLARIMI VER” DEDİ

Acılı anneyi organ bağışı kararına iten olay ise oldukça ilginç. Necla Tütenocak o olayı şöyle anlatıyor: “Ölmeden bir hafta önce televizyondaki gece haberlerinde, kocasına organlarını veren bir kadını Ahmet ile birlikte izliyorduk. ‘Anne benim de organlarımı ver’ dedi. Ben bu sözlerine kızdım. Ama bu kaza olunca da organlarını bağışladım.”

11 yaşındaki Ahmet Efe‘nin 2 böbreği İzmir’de, akciğeri İstanbul’da, kalbi ise Ankara’da hastalara nakledildi.

Anne Necla Tütünocak’ın anlattıkları bir tesadüfü daha gözler önüne seriyor. Çünkü Ahmet Efe’nin kalbi, kardeşiyle adaş olan 8 yaşındaki bir kız çocuğuna nakledildi.

“Kalbi Emine’ye gitmiş, Ahmet Efe’nin kardeşinin adı da Emine. Kalbi ona nasip oldu. O organları çocuğum istediği için bağışladım. Ne olur hangi baba aldıysa o çocukları bana göstersinler, onlara bir bayramda pantolon alsam Ahmet’i yaşatırım” diyen Necla Tütenocak, ailelerin organ bağışı konusunda daha duyarlı olmasını istiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.