Önyargıyı balonlarla uçurdular…

HIV ile yaşayanlar, anneleri, babaları, çocukları, eşleri, arkadaşları, kadın ve gençlik örgütleri, doktorlar, öğretmenler, hukukçular, sanatçılar, özel sektör temsilcileri, dansçılar, pantomimciler, mitolojik tahta bacaklar bando eşliğinde Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar ritim eşliğinde, renkli görüntülerle yürüdü.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sanatçı Arzu Yanardağ, Teoman Nemrutlu ve Ayça Damgacı’nın katıldığı yürüyüşte farklı mesleklerden, farklı örgütlerden ve yaşlardan insanlar bir araya geldi ve önyargı balonlarını havaya bıraktı.

DAMGALANMA KORKUSU
2009 yılında HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin tedavisine yönelik birçok önemli gelişme kaydedildiğini belirten Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten, “Hala durumlarının farkında olmayan ve tedavi ihtiyacı olup, buna ulaşamayan milyonlarca insan mevcut. Damgalanma korkusu ve ayrımcılık dünyadaki birçok toplumda ve ülkemizde geçerliğini koruyor” dedi.

ÖNYARGI HIV’DEN DAHA TEHLİKELİ
Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu Kaykı da “Bugüne kadar korku söylemleri HIV’in yayılımını engellemeye yetmedi. Bu söylemler HIV tanısı almış kişilerin hayatını gereksiz yere zorlaştırdı. Bugün karanlık, korkutucu görüntüler değil renkli kimliklerimizle HIV/AIDS’e dikkat çekmek, HIV/AIDS ile ilgili önyargıları bırakıp, gerçekleri konuşmak ve yaygınlaştırmak için bir aradayız. 2008 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma, HIV pozitif kişinin ortalama yaşam süresinin 69 yıl olduğunu açıkladı” şeklinde konuştu.

SAYI DÜNYADA AZALIYOR, TÜRKİYE’DE ARTIYOR
En önemli ve en zararlı önyargılardan birinin HIV/AIDS’in ülkemizin sorunu olmadığı düşüncesinin yaygın olduğunu belirten Kaykı; “Açıklanan yeni 2009 verilerine göre dünyanın pek çok yerinde vaka sayıları sabitleştirilmiş durumda. Ülkemizde yeni vaka sayıları günden güne artmakta. 8 yılda 3 katına çıkmış olan bu sayılara rağmen maalesef HIV/AIDS gerek devletin sağlık politikaları içinde gerekse toplumun genelinde öncelik olarak görülmüyor” diyerek artan sayılara dikkat çekti.

Kaykı’ya göre bu artışın dağılımı ise şöyle: “Dünya Sağlık Örgütü ve UNAIDS’in 2008 yılında yayınladıkları raporda dünyadaki tahmini 33 milyon HIV ile enfekte kişinin yüzde 50 kadarını kadınlar, ortalama yüzde 7’sini ise çocuklar oluşturmakta.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.