Onlar sigara içiyor, dumanını çocuk çekiyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abalı, çocuğuna şiddet uygulayan anne veya babanın ruhsal ve bedensel olarak fark edilebilen bir zarar verdiğini ancak yanında sigara içilen çocuğun iç organlarının zarar gördüğünü, bu nedenle görünürde bir zarar söz konusu olmadığı için, çocukların yanında sigara içmenin göz ardı edilen bir istismar şekli olduğunu söyledi. Yanında sigara içilen çocukların yavaş yavaş zehirlendiğini ifade eden Doç. Dr. Abalı, şöyle konuştu:

”Birçok anne ve baba bilinçsiz bir şekilde çocuklarını sigara dumanına ve içindeki zararlı maddelere maruz bırakmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmak çocuklarda başta kanser riski ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere gelişmekte olan sistemlere zarar veriyor. Ayrıca dikkat ve öğrenme alanlarına bozucu etki yaptığı bilinmektedir. Çocukların hassas ve büyümekte olan hücrelerine ciddi zarar verebilir. Çocuğunu gerçekten seven anne babanın onların yanında sigara içmeyeceğini bilmesi, bilmiyorsa yasaların bunu engellemesi önemlidir.”

BİLEREK VEYA BİLMEYEREK ÇOCUĞA KÖTÜ MUAMELE
Doç. Dr. Abalı, ”Dünya Sağlık Örgütü, çocuk istismarını ‘Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum veya devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir’ diye tanımlıyor. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 19, 24 ve 36’ncı maddeleri de çocukların sağlığını tehlikeye atan her türlü etkenden korunmasının gerektiğini vurgular” diye konuştu.

Çocuk istismarının duygusal, cinsel ve fiziksel olabildiğini söyleyen Doç. Dr. Abalı, ”Fiziksel istismarda doğrudan fiziksel bütünlüğüne ve sağlığına zarar verme söz konusudur. Zehirlemek suretiyle çocuğun gelişimine ve sağlığına zarar verilmesi de bu kapsama girebilir. Son yapılan bilimsel çalışmalarda, evde sigara içilmesinin çocuklara dönük riskleri vurgulanmaya başlanmıştır. Ancak hala yeterli bilinç oluşmamıştır. ‘Çocuğumu seviyorum’ diyen her anne baba sigarayı bırakmalıdır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.