Ölümcül kalp çarpıntıları için şoklama ceketi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Görenek, özellikle kalp krizi geçirmiş hastalarda kalp çarpıntılarının ölüme varan sonuçlara sebep olabildiğini, bu tür çarpıntıların sıklıkla kalbin hasarlanmış karıncıklarından kaynaklandığını bildirdi.

Avrupa Kalp Ritmi Birliği Eğitim Komitesi Üyesi de olan Prof. Dr. Bülent Görenek, tedavide çeşitli ilaçlar kullanılsa da bazı vakalarda ilaç tedavisinden istenilen sonuçların alınamadığını ifade etti:
”Bu durumlarda küçük bir operasyonla vücuda yerleştirilen (ICD) denilen şoklama özelliğine sahip kalp pilleri hayat kurtarıcı olabilmektedir. Çeşitli çalışmalarda bu pillerin belli hasta gruplarında ölümleri ilaç tedavisinden daha fazla azalttığı ortaya konmuştur. Özellikle son birkaç yıldır yurt dışında ICD cihazlarına alternatif olarak geliştirilen ve herhangi bir cerrahi işlem gerekmeden bir askıyla hastaların vücutlarında taşıyabilecekleri şok cihazları kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, (şoklama ceketleri) adı verilen bu cihazların ölümcül çarpıntıları doğru tanıma ve buna uygun şoklama yapma oranlarının gittikçe arttığı görülmektedir. Örneğin geçen ay yayımlanan ve ABD’de 2 binin üzerinde hastada yapılan bir çalışmanın sonuçları oldukça umut vericidir.”

”BU CİHAZLAR HAYAT KURTARICI OLABİLMEKTEDİR”

”Özellikle kalp krizi geçirmiş ve kalbi ciddi düzeyde hasar görmüş hastalarda bu cihazların hayat kurtarıcı olabildiğini” anlatan Prof. Dr. Görenek, ”Tabi ki bunların vücuda yerleştirilen ICD cihazları kadar etkili olduklarını söylemek bugün için mümkün değildir, ancak zaman içinde teknolojik gelişmelere paralel olarak askı ya da ceket şeklindeki şoklama cihazlarının kullanımının yaygınlaşabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bu ayın sonunda Barselona’da yapılacak Avrupa Kardiyoloji Kongresi sırasında bu konuda son gelişmelerin ele alınacağı bir toplantıya davet edildiğine de değinen Prof. Dr. Görenek, şöyle devam etti:
”Bu toplantıda umut vaat eden bu yeni teknoloji hakkındaki son gelişmeleri konusunda uzman meslektaşlarımla tartışma imkanı bulacağım. Özellikle kalp nakli yapılacak hastalarda kalp nakline kadar geçirilecek sürede hastanın karşılaşacağı ciddi kalp çarpıntılarının tedavisinde yararlı olabilmektedir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.