Ölüm zamanını belirleyen test geliştirildi

Bilim insanları kişinin biyolojik yaşını ve ne kadar hızlı yaşlandığını saptayan bir kan testi geliştirdi. Bu test sayesinde kişinin ne zaman öleceği tahmin edilebiliyor.

İngiliz King’s College Üniversitesinde yapılan araştırma, genlerin incelenerek yaşlanma işaretlerinin saptanmasına dayanıyor.

70 yaşında bir grup erkeğin üzerinde yapılan deneyde uzmanlar gelecek birkaç yıl içinde kimlerin öleceğini doğru tahmin etmeyi başardı.

“Yaş” ve “sağlığın” iki farklı olgu olduğunu vurgulayan araştırmacılar, ölüm zamanını belirleyen buluşun hayatın birçok alanında etkili olacağı görüşünde.

Örneğin organ bağışında, bağışçıların doğum tarihlerinin değil, biyolojik yaşlarının önem taşıyacağı beliritliyor.

İlerleyen yıllarda sigorta ve emeklilik alanlarında doğum tarihi yerine biyolojik yaşlarının baz alınabileciği kaydediliyor.

Gen biyolojisi adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışmada yaşlanma sürecinin nasıl geciktirilebileceğine dair ipuçlarıysa yer almıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.