‘Olimpiyatlar ertelensin’ çağrısı reddedildi

DSÖ, oyunların ertelenmesini gerektirecek çapta sağlık tehdidi bulunmadığını açıkladı.

Sayıları 150’yi bulan dünyanın önde gelen bilim insanı, Dünya Sağlık Örgütü‘ne gönderdikleri mektupta, Zika virüsü tehdidi nedeniyle olimpiyatların başka bir yere taşınması ya da ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

Sivrisineklerle yayılan Zika virüsü bir yıl önce Brezilya‘da ortaya çıktı. Virüs daha sonra 60’dan fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Virüs, hamile kadınlarda bebeğin kafatası gelişimini engeleyebiliyor.

Ayrıca kan ve cinsel yolla da bulaştığı belirlenen, ateş, gözlerde kızarma, eklem ve kas ağrısı, kusma, ciltte döküntü gibi belirtilerle hastalık yapan Zika vinüsüne karşı geliştirilmiş herhangi bir tedavi veya aşı henüz mevcut değil.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.