Ofis alerjilerine karşı temiz hava

doktor oneri

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerjisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier yaptığı yazılı açıklamada, tüm toplumlarda alerjik hastalıkların giderek arttığını, yaşam koşullarındaki değişikliklerin bu artışta büyük rolü olduğunu belirtti.

Doğanın dengesi bozuldukça alerji gibi hastalıkların arttığını kaydeden Cengizlier, toplu olarak bulunulan ortamların, insanların birbirini olumsuz etkileme riskini çoğalttığını ifade etti.

Cengizlier, iş yerlerinde sigara dumanı, toz, küf, sprey, parfüm, evcil hayvan gibi etkenlerin astım ve nezle gibi alerjik hastalıkları tetiklediğini vurgulayarak, çalışmadan bekleyen klimalarda üreyen küf mantarları ve bazı özel mikroplar da hastalık oluşturabildiği için klima ilk çalıştırıldığında odanın havalandırılması gerektiğini belirtti.

İş yerinde farkına varılan veya varılmayan çevresel faktörlerin kaşıntı, aksırma, nefes almada sıkışma gibi ”Hasta ofis sendromu”na yol açtığına dikkati çeken Cengizlier, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

”Alerjik şikayetlerin iş yeri ile olan ilgisini belirledikten sonra çözüme gidilmelidir. Başta kapalı ortamda sigara içilmemesini sağlamak gelmelidir. Yine çevreyi rahatsız edebilecek iyi veya kötü koku, gaz, ses, ışık kirliliğini minimumda tutmak gerekir. Binada iyileştirme amaçlı tamirat tadilat gerekiyorsa yaptırılmalı, havalandırma ve kaçak açısından sık sık kontrol edilerek gereken düzeltilmeler yapılmalıdır. Alerjik rahatsızlıklara karşı iş yerlerinin sık sık havalandırılması ve masa başında çalışanların belirli aralıklarla dışarı çıkıp temiz hava almaları gerekiyor. Hastalananlar, çalışmaya devam ederek hem kendini hem de çevresini riske atmamalıdır. Hemen tedavi olmalı, bulaşıcılık süresince gruptan uzak olmalıdır. Küçük bir ihmal, daha fazla kişinin hastalanması, iş gücü ve verim kaybını da getirir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.