Ofis ağrılarından korunmak mümkün

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Çelik, uzun süre masa başında ve bilgisayar karşısında görev yapan ofis çalışanlarının, bazı konulara dikkat ederek boyun, bel ve sırt ağrılarından kurtulabileceğini belirtti.

Bunun için doğru oturma pozisyonunun seçilmesi gerektiğine işaret eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Monitör önde, bir kol uzaklığında, baş dik, omuzlar rahat, gözler monitör ile aynı hizada olmalı. Boyun düz durumdayken tüm ekran görülebilmeli, kol vücuda yakın ve dirsek 90-100 derece pozisyonda olmalıdır. Ön kol, kolluk üzerinde desteklenmeli, ön kol ile eller aynı hizada ve el bilekleri düz pozisyonda, bel desteği olmalı. Kalçalar 90-120 derece açıda ve uyluklar zemine paralel, dizler 90-100 derece açıda olmalı ve diz arkası sandalyeye dayanmamalı, ayaklar yere tam temas etmeli, gerekirse bir yükselti kullanılmalıdır.”

HER 20 DAKİKADA BİR MOLA

Çelik, sandalyenin boyuna göre yükseklik ayarının yapılabilmesi ve bel çukurunu destekleyici özelliğinin olmasının önemli olduğuna dikkati çekerek, “Eğer sandalyenin bel eğimi yeterli değilse bel boşluğunu destekleyen bel yastığı kullanmak uygun olacaktır. Her 20 dakikada bir 15-30 saniye mola verilmeli, gün boyunca her 30-60 dakikada bir 2-5 dakika mola verilerek germe veya yürüme egzersizleri yapılmalıdır” dedi.

Ağırlığı ne olursa olsun yerden yük kaldırılması gerektiğinde öne eğilerek değil, dizler bükülerek yere çömelip yükü vücuda yakın şekilde kaldırmanın uygun olacağını ifade eden Çelik, “Otururken sandalyenin yan tarafında ya da arkasında yerde duran bir cismi almak için oturma pozisyonu değiştirilmeden belden arkaya dönme ve yere eğilme hareketi yapmak doğru değildir” diye konuştu.

TOPUKLU AYAKKABI UYARISI

Prof. Dr. Çelik, yüksek topuklu veya çok düz topuklu ayakkabıların bel bölgesini zorladığını ve ağrıya yol açtığını vurgulayarak, “Ayrıca sert tabanlı ayakkabılar, şok emme özelliği bulunmadığı için bel ağrılarının artmasına neden olabilir. Yumuşak tabanlı, rahat ve 2-3 santimetre topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir” ifadesini kullandı.

Ofis ortamında direkt klima rüzgarı almamaya dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Çelik, özellikle boyun ve sırt bölgesine klima veya havalandırmanın direkt hava üflemesi ile kas ağrılarının tetiklendiğini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.