Obeziteyle mücadeleye yeni eylem planı

Gazlı ve şekerli içecekler, cips, şekerleme ürünleri, hatta oyun hamurları…

Bu ürünlerin reklamlarında, yılbaşından itibaren yeni bir dönem başlayacak.

Çocuk kanallarında ve 12 yaş altında çocuklara yönelik televizyon programlarında bu ürünlerin reklamı yapılmayacak.

GIDA ÜRÜNLERİNİN PAZARLAMA İLETİŞİMİNDE YENİ POLİTİKALAR BENİMSENDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, obezite ile etkin mücadele için Türkiye’nin en büyük 12 gıda şirketiyle bir araya geldi. “Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı-Türkiye Taahhüdü” oluşturularak, gıda ürünlerinin reklam dahil her türlü pazarlama iletişimi için yeni politikalar benimsendi.

Buna göre, 1 Ocak 2018’den itibaren cipsler, gazlı içecekler, şekerlemeler ve beslenme kriteri açısından uygun görülmeyen ürünlerin çocuk kanallarında reklamı yapılmayacak. Aynı şekilde, izleyici kitlesi 12 yaş altı çocuklar olan televizyon programlarında da bu ürünlerin reklamı yer almayacak.

Tüm mecralardaki reklamlarda ise yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite teşvik edilecek.

Belirlenen takvim içinde ürünlerin içeriği ve formülasyonu da geliştirilecek.

OBEZİTEYLE MÜCADELEDE AİLELERİN SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜK

Gıdaların, tuz, şeker ve yağ bileşenleri azaltılmış alternatifleri de satışa sunulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, obezite ile mücadelede ailelerin sorumluluğuna da dikkat çekti ve çocuklara fiziksel aktiviteye dayalı bir yaşam tarzının benimsetilmesi gerektiğini vurguladı.

VİDEO: HARVARD LİSTESİNDEKİ TÜRK MUCİTTEN YENİ OBEZİTE BULUŞU 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.