Obezi devlet zayıflatacak

Sağlık bakanlığı obeziteye savaş açtı. İşte obezite ile mücadele için hazırlanan taslak program.

Obetize ya da halk arasındaki tanımlamasıyla şişmanlığın nedeni vücutta fazla miktarda yağ birikmesi. Besinlerle alınan enerji miktarı, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarı aşınca obezite ortaya çıkıyor.

Dünyada yaklaşık 300 milyon kişi şişmanlıkla mücadele ediyor. Bu sayı her yıl 10 yılda da yüzde 50 artıyor.

Şişmanlık, Türkiye’de de giderek artan bir sağlık problemi. Türkiyede 10 kadından 4’ü, beş erkekten biri obezite hastası.

Altı çocuktan ise biri ise obezite sınırında. Bu durumu göz önünde bulunduran Sağlık Bakanlığı obezite ile mücadele edebilmek için 2020 yılına kadar alınacak önlemleri kapsayan bir taslak program hazırladı. Hedef 2020 yılına kadar şişman insan sayısını yüzde 10 azaltmak.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Diyanet İşleri Başkanlığına kadar pek çok kurumun destek verdiği taslağa göre obezite hastalarının yaptıracağı mide balonu ve kelepçe gibi cerrahi müdahalele operasyonlarının bedelini devlet karşılayacak.

Araştırmalara göre obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon, ruhsal rahatsızlıklar ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.