Nusaybin’de ilk ameliyat

Nusaybin Devlet Hastanesinde görevli Operatör Dr. Cengiz Işık, Anestezi Uzmanı Dr. Mustafa Emre Kavlak ile 2 hastaya ilk kez diz ön çapraz bağı ameliyatı yaptıklarını belirtti.

Sağ ön çapraz bağlarında yırtık tespit edilen Nezir Mutlu (34) ve Basri Yılmaz (32) adlı vatandaşları muayene ettikten sonra tedavi için gerekli koşulları hazırladıklarını anlatan Işık, şunları kaydetti:

”Nusaybin Devlet Hastanesinin yeterli imkanları olması nedeniyle hastamızın sağ ön çapraz bağlarını atroskopik (kapalı) ameliyat dediğimiz şekilde tedavi ettik. Hastamız gayet sağlıklı. Şu an için Mardin ve ilçelerinde bu ameliyat sadece bizim hastanemizde yapılıyor. 4-5 gün içerisinde taburcu ettiğimiz hastalarımız rehabilitasyon döneminde sabırlı olmaları halinde birkaç ay içerisinde sağlığına kavuşabilir.”

Sözkonusu hastalık hakkında da bilgi veren Dr. Işık, bu hastalığa genellikle futbol oynayan kişilerde rastlandığını, ancak herhangi bir sebepten dolayı düşen ve dizinde dönme olan kişilerde de ön çapraz bağlar kopması meydana geldiğini ve rahatsızlığın kişinin dizinde güvensizlik ve boşluğa basma hissi verdiğini söyledi.

Dr. Işık, vatandaşlara daha iyi hizmet için bütün imkanları kullandıklarını ve çapraz bağ ameliyatı için ilk etapta 8 hastaya randevu verdiklerini de sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.