Nikotin sakızı ağız kanseri riskini artırabilir

Ağız kanseriyle nikotin arasında bağlantı bulan bilim adamları, nikotin sakızı ve pastili gibi uzun süre ağızdan nikotin alımının, bu hastalık riskinin daha da yükselmesine yol açabileceğini belirttiler.

Times gazetesinin haberine göre, Londra Üniversitesinin araştırmasında, ağız kanserinde yaygın görülen genetik bir mutasyonun etkilerinin, sigara bırakma ürünlerindeki nikotinle daha kötü hale gelebildiği saptandı.

Araştırma başkanı Muy-Teck Teh, “İnsanları sigarayı bırakmaya teşvik etmenin önemini biliyoruz, ancak araştırmamız sakızlarda ve pastillerde bulunan nikotinin ağız kanseri riskini artırabildiğini gösterdi” dedi.

Sigara içmenin çok daha tehlikeli olduğunu hatırlatan Dr. Teh, nikotin sakızı ve benzeri maddeleri aşırı dozda kullanmamak ve kullanma talimatına sıkı sıkıya uymak gereğine işaret etti.

Public Library of Science One dergisinde yayımlanan araştırmada ağız kanserine yol açan FOXM1 geni incelendi. Dr. Teh, “Ağzınızda FOXM1’in yüksek seviyede olduğunu gösteren bir yara varsa ve nikotine maruz kalıyorsanız, bu yaranın kansere dönüşmesine yol açabilirsiniz” dedi.

Dr. Teh, ne tek başına FOXM1’in artmasının ne de tek başına nikotinin kanseri tetiklemeye yol açmayacağını da hatırlattı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.