Nijerya’da “Lassa sıtması” alarmı

Ebonyi Eğitim Müdürü Prof. John Eke, Lassa sıtması salgını nedeniyle çocukların sağlığını riske atmamak için tüm okulların kapatıldığını açıkladı.

Prof. Eke, “Tüm okullar 26 Ocak Cuma gününe kadar kapalı kalacak. Aileler bu süreçte salgına karşı dikkatli olmalılar ve çevrelerini temiz tutmalılar” dedi.

Eyalette bu hafta “Lassa sıtması” salgını nedeniyle iki doktor, bir hemşire yaşamını yitirmişti.

Fare dışkısıyla temas edilmesi sonucu bulaşan Lassa sıtması, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor. Nijerya’da geçen yıl Lassa sıtması salgınında yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.