Nano ilaç tam hedefi buluyor

İlacın doğrudan hasta olan bölgeye ulaşmasını sağlayan yöntemi geliştirdi, bu şekilde yan etkiler azaldı ve ilacın etki gücü arttı.

Yöntem, buluşlarıyla çalıştığı üniversitede ‘yılın mucidi, yılın kadını’ seçilen Profesör Hayat Önyüksel‘e ait.

Öyüksel, dünyanın en iyi eczacılık fakültelerinden biri sayılan ABD’deki Illinois Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin de ilk kadın profesörü.

Nano teknolojinin kullanıldığı yöntemde, bir taşıyıcıya yerleştirilen ilaçların kanda dolaşarak sadece hasta olan bölgeye verildiğini belirten Prof. Dr. Hayat Önyüksel, çalışmasını, “Sağlık açısından gerçekten Amerika’da bile en önde olan bir gelişme. Bizim taşıyıcı, nano boyutunda olduğu için nano ilaç diyoruz, gerçekten çok yeni bir gelişme” sözleriyle değerlendirdi.

SADECE KANSERDE DEĞİL BİRÇOK HASTALIKTA KULLANILACAK

Yöntemin kanser hastalıklarının tedavisinde büyük önem taşıdığını vurgulayan Önyüksel, “İlaç taşıyıcı sistemleri geliştiriyorum. ilaç moleküllerini taşıyıcının içine koyuyoruz ve kana verildiğinde taşıyıcı ilacı dışarı çıkartmadan hasta bölgeye götürüyor ve yan etkisi de bu sebeple olmuyor. En güzel uygulanan alan kanser ilaçları. Ama onun haricinde bağışıklık ilaçlarını da, pepdit protein dediğimiz ilaçları da bu şekilde gönderebildik ve hayvanlarda çok başarılı oldu” şeklinde konuştu.

Nano ilacın sadece kanser için değil farklı hastalıklarda da kullanılabileceğini aktaran Prof. Önyüksel, ilacın hayvanlar üzerindeki deneylerde büyük başarı sağladığını, piyasaya çıkması için biraz daha zaman ve kaynak gerektiğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.