Mutluluğun sırrı ‘a allele’de mi?

Ne refah seviyesi, ne de güvenlik. Ülkelerin mutluluğu, vatandaşlarının genlerine bağlı. 

Sıra dışı bu tespit, Bulgaristan’da yapılan araştırmadan çıktı.

Varna İşletme Üniversitesi’nin araştırmasına göre, mutluluğun sırrı bir çeşit gende saklı. Genin adı; ”a allele”. Bu gen, zevk duygusunu artırırken, acıyı azaltıyor. Genin yaygın olarak görüldüğü topluluklar da, mutluluk sıralamasında üst seviyelere çıkıyor.

Araştırmacılara göre, bu gen, ülkelerin mutluluk seviyelerinde, zenginlik, istikrar hatta sağlıktan bile daha belirleyici.

MUTLULUK GENİ HANGİ ÜLKELERDE YAYGIN?

Nijeryalıların Almanlardan daha mutlu hissetmelerinin nedeni böyle açıklanıyor.
Nijerya’nın yanı sıra, Meksika, Gana, Kolombiya, Venezuela ve Ekvador mutluluk geninin yaygın görüldüğü ülkelerden.

Genin pek sık görülmediği, Irak, Ürdün, Çin, Tayland, Tayvan’da halk kendini mutsuz olarak tanımlıyor.

Yine mutluluk geninin daha yaygın görüldüğü Kuzey Avrupa da hayatından memnun. Güney Avrupa ise mutluluk listelerinde alt sıralarda.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.