Mutlu olmanın en kolay yolu (Sarılmak oksitosini artırıyor)

doktor oneri

Bireyselliğin ön planda olduğu günümüzde duyguları pozitif yönde etkileyen oksitosin hormonun azaldığını vurgulayan Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, son dönemdeki pisikolojik araştırmaların insanlarda mutluluk ve güven ile ilgili tıbbi çalışmalara yoğunlaştığını söyledi: “Yalnızlığın ve bireyselliğin yoğun yaşandığı günümüzde ‘neden mutlu değiliz ve neyi eksik yapıyoruz’u açıklamak gerekliliği doğmuştur. Bilim, bu duyguları sağlayan hormon olarak oksitosini işaret etmiştir” dedi.

AŞK, EMPATİ, GÜVEN…

Oksitosin hormonunun beyinde üretildiğini ve en çok da üremeyle ilişkili olduğunu aktaran Üney, “Doğum ve doğum sonrasında yüksek miktarda salınır. Ancak diğer dönemlerde de kadın ve erkekte beyinden salgılanmaktadır. Doğumdan sonra annelik davranışını sağlayan bir hormondur. Diğer zamanlarda ise güven, eşler arasında bağlılık, aşk, sosyalleşme, karşı tarafı anlama ve endişelerin yatışması gibi işlevleri vardır. Eksikliğinde kendini beğenme, güvensizlik, toplumdan uzaklaşma, psikolojik rahatsızlıklar, yalan eğilimi artmaktadır” diye konuştu.

“SARILIRSAK, BİRBİRİMİZE DOKUNURSAK OKSİTOSİN HORMONU SALGILANIR”

Günlük hayatta oksitosin salgılanmasını artıran en kolay yöntemin sarılmak olduğuna vurgu yapan Güney, “Yorgunluk, yoğunluk, günlük stresler, yalnızlık, güvensizlik, kavgalar, çatışmalar, birbirine zaman ayırmama, ekonomik sorunlar gibi nedenlerle sarılmayı unutmuşuz gibi görünüyor. Sarılırsak, kucaklaşırsak ve birbirimize dokunursak oksitosin hormonu salgılanır” önerisinde bulundu.

OKSİTOSİN NEDEN ÖNEMLİ?

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, oksitosin hormonunun yarattığı 20 faydayı şöyle sıraladı:

1. En kolay mutluluk sağlama yoludur.
2. Güvende hissederiz. Hayatla daha kolay baş ederiz.
3. Güven veririz. Arkadaşımızın, eşimizin, çocuğumuzun kendisini daha güvende hissetmesini sağlarız. Onların kendine güvenlerini artırırız.
4. İletişimimiz daha iyi olur, karşımızdakini anlamak ya da anlaşılmamız kolaylaşır.
5. Endişelerimiz azalır. Karşımızdakinin endişelerini yatıştırırız.
6. Daha sosyal oluruz. Toplum içinde kendimizi daha rahat hissederiz.
7. Daha az gergin oluruz. Stresle daha rahat baş ederiz.
8. Rahat uyuruz ve daha iyi hislerle uyanırız. Yeni güne daha hazır başlarız.
9. Yakınlarımızı karşı daha koruyucu oluruz.

10. Daha şefkatli oluruz.
11. Rahat hissederiz.
12. Arkadaşımıza eşimize çocuğumuza bağlılığımız artar. Sadakati artırır.
13. İlişkilerimizi daha samimi ve yalandan uzak yaşamamızı sağlar.
14. Hamileliğin daha rahat geçmesini sağlar.
15. Annenin doğum sonu depresyonunu engeller, lohusalık dönemini rahat geçirmesini sağlar. Süt gelişini kolaylaştırır.
16. Eşimizle yaşamımız daha kaliteli olur.
17. Eşimizi daha çekici bulmamızı sağlar.
18. İlişkilerimizde bizi kavga, çatışma ve tartışmalardan korur.
19. Âşık olmanızı, aşkı korumanızı sağlar. Aşk acısını hafifletir.
20. Belki de çağımızın en büyük sorunu depresyona karşı koruyucudur. En basit, en kalıcı ve en kolay şekilde günlük yaşam stresleriyle baş etmemizi sağlar. Uzun, yorucu psikolojik/psikiyatrik tedavi sürelerini kısaltır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.