Müezzinoğlu: Ölümlerin tek nedeni H1N1 virüsü değil

H1N1 virüsünün Türkiye’de ne şekilde etkili olduğuna ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Laboratuvar sonuçlarına baktığımızda aralık ayında gribe bağlı nedenlerle yaşamını yitiren 8 kişinin tetkiklerinde H1N1 virüsüne rastlandığını görmekteyiz” dedi. 

Bu hastaların 7’sinin ölüm nedeninin sadece H1N1 virüsü olmadığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, kaybedilen hastalardan birinin gebe olduğunu ifade ederek diğerlerinde ise diyabet ve solunum yolları gibi ciddi kronik hastalıklar bulunduğunu belirtti. Müezzinoğlu, “Zira, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde grip, yaşam kayıplarına neden olabiliyor” açıklamasında bulundu.

“PANİĞE GEREK YOK”

Grip sıklığına ilişkin şu an için endişe edecek bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Müezzinoğlu, “Paniğe gerek yok” dedi.

Müezzinoğlu, “0-2 yaş grubundakilerin, kronik hastalığı bulunanların, 65 yaş üstündekilerin aşı olması gerekiyor ve aşılar için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor” ifadelerini kullanarak, “El temizliğine özen gösterilmesi, kalabalık ortamların gün içinde mutlaka havalandırılması, ortamdaki kirli havanın temiz hava ile sirkülasyonunun sağlanması gerekir” uyarılarında bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.