“Muayene fark ücreti serbest bırakılmalı”

Altuğ, getirilen düzenlemeyle yapılan puanlamaya uygun olarak özel hastanelerin yüzde 70’e kadar muayene farkı alabilmesine olanak tanındığını hatırlattı.

Bin üzerinden yapılan puanlamanın, hizmet standart rehberi, hasta ve çalışan güvenliği, kapasite, çalışan hakları ve hukuki sorumlulukları ile hizmet dilim endeksi kriterleri göz önüne alınarak yapıldığını anlatan Altuğ, bu kriterlerin içinde en yüksek puanın hizmet dilim endeksine verildiğini belirtti.

Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılmasını desteklediklerini ama böyle bir ayrımı da doğru bulmadıklarını ifade eden Altuğ, bir çok özel hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı bu puanlamaya itiraz etmesi nedeniyle kurumun yeniden bir değerledirme yapma kararı aldığını hatırlattı ve şöyle konuştu:

FARK ÜCRETİNİN ARTIRILMASINDAN YANA DEĞİLİZ
”Yeni düzenleme yürürlüğe girmediği için şu anda özel hastaneler halen yüzde 30 muayene farkı alıyor. Ancak halkımız bunun yılbaşında yürürlüğe gireceğini düşünerek yeni yıl öncesinde hastanelere akın etti. Oysa uygulama hala eskisi gibi devam ediyor. Zaten biz muayene farkı ücretinin artırılmasından değil, serbest bırakılmasından yanayız. Yüzde 70 fark alabilme hakkının tanınması, bunun mutlaka uygulanacağı anlamına gelmiyor. Bu hakka sahip hastane isterse daha az fark ücreti alabilir.”

Tetkik, muayene ve ameliyat gibi işlemlerin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile belirlenen fiyatlarını da eleştiren Altuğ, SUT’taki fiyatların tamamen devletin mahsuplaşma yöntemiyle belirlendiğini, hiçbirinin reel fiyatlar olmadığını, dengesiz ve düzensiz olduğunu ileri sürdü.

BAKANLIK HASTANELERİNİ DEVLET SÜBVANSE EDİYOR
Aldıkları muayene farklarıyla bunları dengelemeye çalıştıklarını anlatan Altuğ, ”Devlet hastanelerinin fiyatları ile bizimkiler aynı. Oysa onların kira ve personel gideri yok. Sağlık Bakanlığı hastaneleri devlet tarafından sübvanse ediliyor. Fark ücreti almadan bu dengesizliği karşılamamız mümkün değil” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.