MS (Multipl Skleroz) erkeklerde daha şiddetli seyrediyor

Multipl Skleroz, beyin ve omurilikteki hücreleri saran miyelin isminde bir yapının harabiyetiyle meydana gelen bir hasalık.

Genelde ataklar halinde seyreden MS’in ataksız ve yavaş ilerleyici çeşitleri de bulunuyor.

MS, BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

MS‘in her türlü nörolojik belirtiye yol açabileceğini ifade eden Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Celal Şalçini, “Sıklıklar tek gözde görme bulanıklığı, çift görme, tek taraflı ellerde veya kollarda uyuşma ve güçsüzlük, vücudun bir tarafında güçsüzlük ve dengesizlik atakları olabilir. Zihinsel etkilenme ve yavaşlama da yapabilir” diyor.

MS’in genelde genç yaşta görülmekle birlikte orta yaşlarda veya çocukluk çağında da görülebildiğini ifade eden Nöroloji Uzmanı, “MS hastalığı otoimmun nörolojik hastalıklar grubunda yatkınlık ve genetik altyapıda başlayan bir reaksiyon sonucu gelişmektedir” ifadesini kullanıyor.

HASTALIĞIN SEYRİ HER HASTADA FARKLI

Hastalık seyrinin değişkenlik gösterdiğini kaydeden “Bir kısım hastada tek atak olup bir daha görülmezken, başka bir grupta aralıklı olarak ataklar olup düzelmektedir” diyen Dr. Şalçini, tedavi hakkında ise şunları söylüyor:

“MS hastalığı deri altı veya kas içi iğneler yardımıyla durdurulmaya çalışılıyor. Ağızdan alınabilecek tabletler ve damardan direkt ilaçlar da uygulanabiliyor.”

KADINLARDA DAHA SIK, ERKEKLERDE DAHA ŞİDDETLİ

MS’in kadınlarda daha sık, erkeklerde ise daha şiddetli olabildiğini belirten Şalçini, “MS hastalarındaki artış tanı koyma sıklığı artığından dolayı göreceli de artmış olsa bile otoimmun kokenli hastalık grubunda olduğundan çevresel etmenler de tetikleyebiliyor” diyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.