Moda uğruna ayak sağlığı riske atılıyor

Britanya’da yapılan bir araştırmada, 10 kadından yaklaşık 4’ünün ayağına uymayacağını bildiği ayakkabıyı satın almaktan çekinmediği ortaya çıktı.

El ve Ayak Sağlığı Mütehassısları Derneği tarafından 2 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, kadınların yüzde 37’sinin moda olduğu sürece rahatsız ayakkabı giydiğini gösterirken, yüzde 80’inin de “boynuz hastalığı veya tırnak batması” gibi ayak hastalıklarından mustarip olduğunu ortaya koydu.

Erkeklerin yüzde 17’sinin yanlış ölçüye sahip ayakkabı satın aldığını kabul ettiğini gösteren araştırmaya göre, çeşitli ayak rahatsızlığı çeken 10 erkek ve kadından sadece 4’ü tedavi için doktora başvuruyor.

Birleşik Krallık El ve Ayak Mütehassısları Derneği’nden Lorraine Jones, çok sayıda kadının indirimdeki ve son moda ayakkabı modellerine dayanamadığını belirterek, “Ancak ayakları hasta edecek ayakkabılar satın almanın sadece rahatsızlığa yol açan bir sonuç olmadığını, aynı zamanda sağlığı riske atan bir durum olduğunu unutmamak gerek” diye konuştu.

Yüksek topuklu ayakkabılar kadar, kolayca giyilen terliklerin de ayağın öne kayması ve parmaklarda krampa neden olması gibi sorunlara yol açabileceğini belirten ayak sağlığı uzmanları, kadınların günlük ayakkabılarında topukları 4 cm’den uzun olmayan alçak topuklu modelleri tercih etmeleri gerektiğinin altını çiziyorlar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.