Miyom her 3 kadından birinin sorunu

doktor oneri

Miyomun en tipik belirtisinin kanama olduğunu belirten Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Göçmen, miyomun her zaman belirti vermediğini ancak rahimin iç boşluğuna yerleşmiş yani rahim iç duvarının içerisindeyse bazı şikayetlere yol açabildiğini aktardı.

“Bu şikayetler sıklıkla aşırı kanamalı regl dönemi yaşanır. Bu süreçte parçalı ve fazla oranda kanamaya neden olur” diyen Göçmen, miyomun diğer belirtilerini şu şekilde sıraladı:

Reglin uzun sürmesi.
Kasık ağrısı.
Rahmin arka kısmına yerleşmişse kalın bağırsağa baskı sonucu büyük tuvaleti yapmada sorunlar ve kabızlık.
Rahmin ön kısmına yerleşmişse mesaneye baskı yapması sonucu sık idrara çıkma.
Karnı örten zarlar arasına yerleşmesi sonucu idrar kanalına baskı sonucu böbrekte büyüme.
Rahim boşluğu, tüplerin uçları ve rahim ağzına yerleşmesi sonucu infertilite.

GEBELİKLE MİYOM ŞİKAYETLERİ ARTABİLİR

Miyomların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte östrojen kaynaklı olduğu düşünülüyor. Kadında yüksek olan östrojen hormonunun menopozla birlikte düşmeye başlamasıyla birlikte miyomlarda da küçülme dikkat çekiyor.

Miyomların ayrıca gebelik hormonu olan progesteron etkisine bağlı olarak da büyüdüğünü dile getiren Dr. Göçmen, “Bu nedenle gebelik öncesi miyom tespit edilmesi durumunda miyomun yerleşim yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak myomun alınması hastaya önerilir. Ancak miyomla birlikte gebeliğin hiçbir sıkıntı olmadan devam edebildiği de unutulmamalıdır” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.