Minik Berfin ilik nakliyle sağlığına kavuştu

Lösemi nedeniyle kemik iliği nakli olan Berfin Güneş‘ten beklenen güzel haber geldi. Nisan ayında uygun vericinin bulunmasıyla nakil şansı doğan Berfin’e, 3 Eylül’de kemik iliği transplantasyonu gerçekleştirildi. Ardından bir süre sağlık kontrolünde tutulan Berfin, taburcu oldu.

Bugün Küçük Berfin’in sağlık durumuyla ilgili Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Berfin, annesi ve babasının da katıldığı toplantıda, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Gülyüz Öztürk de başarılı geçen nakil sürecini anlattı.

Berfin Güneş’e Mart ayında lösemi teşhisi konuldu ve kemoterapiye başlandı. Ancak bir süre sonra ilik nakli ihtiyacı doğdu. Gerek hastane gerekse aile, onu hayata döndürmek için tüm Türkiye’ye ilik bağışı çağrısı yaptı.

Berfin şanslıydı, çünkü 1 günde aranan verici bulundu. Üstelik verici hem 10’da 10 uyumlu hem de TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi)’ne kayıtlıydı. Herkesin yüreğine su serpen bu haber, Berfin’in tedavi olmasına dair umutları da artırdı. 3 Eylül’de kemik iliği transplantasyonu gerçekleştirilen minik Berfin, artık taburcu oldu.

Bugün Berfin’in sağlık durumuyla ilgili Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Berfin, annesi Burcu ve babası Mehmet Fehim Güneş ile, hastanenin Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Gülyüz Öztürk’ün de katıldığı toplantıda, Berfin objektiflere gülümseyerek; habercilerin nasılsın sorusuna “Bomba gibiyim!” yanıtını verdi. Herkesi güldüren bu cevabın ardından, eve gittiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Berfin, oyuncaklarını ve ‘uzun makarna’yı özlediğini de sözlerine ekledi.

AYNI ÜLKE İÇİNDE UYUMLU VERİCİ BULMA ŞANSI DAHA YÜKSEK

Berfin’e yapılan ilik nakli ile bilgi veren Prof. Öztürk, bu tedavinin tüm çocuklara umut olmasını istediklerini belirtti. Öztürk, “TÜRKÖK hep inandığımız ve olması gerektiğini düşündüğümüz bir kurumdu. Son 2 yıldır da TÜRKÖK gerçekten çok önemli sorunlarımızı çözmede bizim paydaşımız oluyor. TÜRKÖK’ten donör bulmuş olmamız, Berfin’in ateşi çıktığı için 10 günlük erteleme sürecini kolaylıkla ayarlayabilmemizi sağladı. Çünkü kök hücreyi alacak merkez ile ilişkide olmak çok önemli. Donörün Türkiye’de olması bu nedenle işlerin çok daha kolay ilerlemesini sağladı. Bundan sonraki sürede umarız ihtiyaç olmaz ancak Berfin’e ek bir hücre tedavisi gerekirse yine ulaşmamız çok daha kolay olacak. Bu nedenle TÜRKÖK bizim için olmazsa olmaz” dedi.

“HEP BİRLİKTE BAŞARDIK”

Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, Berfin’in sağlığına giden yoldaki köşe taşlarını ise şöyle sıraladı: “Uygun verici bulunduktan sonra nakil sürecinin tamamlanmasının arkasında büyük bir ekip var. Kemoterapinin tamamlaması, arada yükselen ateş durumunun tedavi edilmesi, nihayet nakil servisine kabul edilmesi ve 40 gün süren bir nakil süreci… Berfin’in tedavi serüvenini keyifle hatırlayabiliyorsak bunun temelinde hemşiremizden psikoloğumuza tüm ekibimiz yer alıyor.”

BUNDAN SONRASI EVDEN TAKİP

Berfin en az 6 ay boyunca evden takip edilecek. Bu süre içerisinde doku reddini baskılamak adına ilaç tedavisine devam edilirken, herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği de kontrol altında tutulacak.

İlk 3 ayın enfeksiyonlar açısından riskli olduğunun altını çizen Prof. Öztürk, bu nedenle ev koşullarının çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ancak 1 yılın sonunda çocukların bağışıklık sistemleri eski haline dönmeye başlıyor. Biz o dönemde, çocukluk çağı aşılarını da tekrarlıyoruz. Ondan sonra da günlük hayatlarına dönmelerine ve okula gitmelerine izin veriyoruz.”

ŞİMDİ SADECE GÜZEL ANLARI HATIRLIYORUZ

Anne Burcu Güneş ise, duygularını şöyle ifade etti: “Birkaç ay önce burada ilik bulunduğunda sevinçten ağlamıştık. Sonrasında kemoterapi bitti ve nakil başladı. Nakil ünitesine girerken ağlayarak vedalaştık ailemizle ve dostlarımızla. Neyin nasıl gideceğini bilmediğiniz bir süreç… Çok özen ve dikkat gerektiriyordu. Tamamen izole bir ortamda, koridora çıkmanın bile yasak olduğu hijyen odaklı bir ortamda kaldık. Ama Berfin ciddi anlamda iyi ayak uydurdu ve buradaki şahane ekiple çok güzel bir uyum yakaladık. Bu yüzden nakil sürecini kapsayan 40 gün su gibi aktı gitti ve şu an kötü olaylardan ziyade buradaki neşeli anlarımızı hatırlıyoruz.”

“BÜYÜDÜĞÜNDE BURAYA GELİR VE HİKAYESİNİ ANLATIR”

Son 7 adın çok zor geçtiğini ancak kendilerini çok şanslı hissettiklerini söyleyen Burcu Güneş, “Bu süreç hayatımız için çok zordu. Berfin’in hastalığını, değişimlerini izlemek hiç kolay olmadı. Yaşadığı fiziksel değişikliklerinden bahsetmiyorum bile. Evladını kaybetme korkusunu tarif edemem. Her günümüz Berfin’in ertesi gün gözlerini açmasına şükretmekle geçti. Şimdi taburcu olduk, artık evimizdeyiz. İnsanların kendi evlerinde uyandıkları rutin bir gün bizim için şu an tarif edilemez bir ödül. Ne kadar küçük şeylere sevindiğimizi, herkesin evdeki sıradan bir gün diyeceği anlar için son 3 gündür kaç kere dua ettiğimizi sizlere anlatamam. Umarız Berfin’in sağlığıyla ilgili bir daha gelmek zorunda kalmayız hastaneye. Ama biz Berfin gibi süreçler yaşayan çocuklara yardım etmek için buraya gelmeye devam edeceğiz. Umarım Berfin ilerde sağlıklı bir şekilde büyüdüğünde o da bizimle gelir ve kendi hikayesini buradaki diğer çocuklarla paylaşarak onlara umut ışığı olur” dedi.

BERFİN’İN HAYALİ GERÇEK OLDU

Hastaneden taburcu olarak evine giden Berfin’in mutlu olduğunu söyleyen babası Mehmet Fehim Güneş, zor günler yaşadıklarını ancak gerek yakın çevresinin gerekse kamuoyunun yakın ilgisinin bu zor günleri atlatmalarında önemli bir destek olduğunu belirtti.

Berfin’in taburcu olması sırasında duygusal anlar yaşadıklarını söyleyen Mehmet Fehim Güneş, kızının taburculuğu sırasında onu hastane çıkışında rengarenk balonlarla beklediğini söyledi. Kızının kendisine koşarak sarılmasıyla büyük mutluluk yaşayan baba Güneş, o andaki hislerini şöyle anlattı: “Berfin’in koşup sarılması benim için dünyaya bedel. Ben önce annesine teşekkür ediyorum. Omuzlarında çok büyük bir yük taşıdı. Diğer hastalara da acil şifalar diliyorum. Şimdi tek istediğimiz birlikte oyunlar oynayalım. Başka hiçbir şey istemiyoruz.”

NAKİL NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Nakilde; uyumlu ilik, vücudun reaksiyon göstermemesi için, 3-4 saat içerisinde yavaş yavaş enjekte edildi ve herhangi bir komplikasyonun oluşup oluşmayacağına bakıldı. Yalnız nakil gerçekleştikten 2 gün sonra Berfin’de yüksek ateş, kızarıklık ve döküntüler oluştu. Ancak hepsi kontrol altına alındı ve 15 gün içinde Berfin’in hem kan değerleri yükseldi hem de fiziksel olarak hızla iyileşti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.