Migrenin sırrı çözülüyor

Maine Üniversitesi’nin araştırmasına göre, migrenin belirtisi olan her klinik atak aslında tedavinin de temel yolu.

Araştırmada, vücudumuzun doğal dengesini serbest radikallerin bozduğu ve bunların solunum yoluyla vücuda girdiğine dikkat çekiliyor.

Yıkıcı moleküllere dönüşen serbest radikaller vücuttaki antioksidan seviyesini düşürüp farklı ataklar halinde kendini gösteriyor.

Migrenin en önemli sebebini “hava kirliliği” olarak saptayan araştırmaya göre, antioksidan seviyesini azaltan ve migreni tetikleyen diğer etkiler; psikolojik travmalar, aşırı gürültü ve ışık yoğunluğu ile açlık ve susuzluk olarak sıralanıyor.

Araştırmada migren hastalarına, serbest radikalleri önleyen A ve C vitaminleri, beta karoten ve koenzim Q10 öneriliyor.

A vitamini için; havuç, domates, kayısı, ıspanak, brokoli, bal kabağı ve kantalup;
C vitamini içinse; portakal ve limon başta olmak üzere narenciye, yeşil sivri biber, karnabahar, kuşburnu ve kara lahana tavsiye ediliyor.

koenzim Q10 için de balık (uskumru ve sardalye), et (kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti ve kümes hayvanları), yer fıstığı ve soya yağı tüketilmesi öneriliyor.

ANKİOKSİDAN İÇEREN GIDALAR VE SPOR ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmada ayrıca, serbest radikallerin bedenimizdeki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya ve hastalıklara yol açtığı, bunlardan korunmak için antioksidan içeren gıdalarla sporun çok etkili olduğu vurgulanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.