“Mide küçültme ameliyatlarında eğitim yetersiz”

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, midede hacim kısıtlaması üzerinden işlev gören çoğu ameliyat tekniğinin uzun vadede başarısız olduğunu, emilimi bozmayan metabolik cerrahi ameliyatlarının yaygınlaşması halinde düzeltme ameliyatlarına ihtiyacın önemli ölçüde azalacağını belirtti.

Vakıftan yapılan yazılı açıklamaya göre Çelik, Viyana’da düzenlenen IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders) toplantısında Türkiye’yi temsil ederek, ameliyat ettiği binin üzerinde hastaya ait sonuçları katılımcılarla paylaştı.

Çelik, konuşmasında emilim bozukluğunun Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış bir hastalık olduğuna değinerek, hekimlerin ve hastaların mide ameliyatları konusunda eğitilmesi gerektiğine işaret etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.