‘Miadı dolmuş ilaç öldürdü’ iddiası

Kalp rahatsızlığı bulunan 50 yaşındaki Hatice Ünsal, Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan muayenenin ardından hastaya doktor tarafından antibiyotik içerikli enjeksiyon yoluyla alınacak bir ilaç yazıldı. Bir eczaneden alınan ilacın ilk ikisinin enjekte edilmesinden sonra vücudunun bazı yerleri şişmeye başlayan hasta, üçüncü enjeksiyonun ardından fenalaştı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırılan hasta, 29 Ekimde beyin kanaması teşhisiyle yoğun bakım ünitesinde müşahede altına alındı. Hasta, yoğun bakımda 38 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Hatice Ünsal’a enjekte edilen ilacın son kullanım süresinin dolduğunu öğrenen aile, ilacı veren eczacı hakkında suç duyurusunda bulundu.

SDÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çetin Lütfi Baydar, Hatice Ünsal’ın otopsisinin ayrıntılı tetkik için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini ve oradan çıkacak sonuca göre ölüm sebebinin netlik kazanacağını bildirdi.

SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖNAL: GEREKEN NEYSE YAPILACAK
Isparta Sağlık Müdürü Süleyman Önal, söz konusu eczane hakkında aile tarafından yazılan şikayet dilekçesinin kendisine ulaştığını belirterek, ”Ailenin dilekçesi üzerine eczane hakkında soruşturma başlatıldı” dedi.

Uzman hekimler tarafından hastanın miadı dolmuş ilaçtan ötürü hayatını kaybedip kaybetmediğinin araştırıldığını kaydeden Önal, kesin sonucun soruşturma tamamlandığında belirleneceğini söyledi. Bu arada iddianın kesinlik kazanması halinde eczaneye miadı geçmiş ilaç bulundurmaktan ötürü 20 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacağını belirten Önal, bunun yanı sıra eczacı hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Miadı geçmiş ilaç bulundurmanın büyük bir suç olduğuna dikkati çeken Önal, şöyle konuştu:

”Hastanın ilaçtan dolayı hayatını kaybedip kaybetmediği incelenecek, ancak eczaneye, miadı dolmuş ilaç bulundurmaktan ötürü cezai işlem yapılacak. Eczacılar, bu tür konularda daha dikkatli olmalı. Çünkü sağlık hatayı kabul etmez. Eczacı arkadaşımızın kötü bir niyeti olamaz ama böyle bir hata da kabullenilemez. Gereken neyse o yapılacak.”

AİLE: İNCELEMENİN SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ
Hatice Ünsal’ın ailesi ise olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Hatice Ünsal’ın oğlu Osman Ünsal, annesinin ilaç kullanmadan önce sağlığının iyi olduğunu iddia etti. İlacın günde bir kez enjekte edildiğini bildiren Ünsal, şunları söyledi:

”15 yıl önce ameliyat olan annemin kalp kapakları değişti. Kalbinden ötürü zaman zaman rahatsızlık yaşıyordu. 29 Ekimde de rahatsızlığı nedeniyle doktora gittik. Daha sonra doktorun verdiği ilacı eczaneden aldık. İlacın son kullanma tarihinin geçip geçmediğini hiç fark etmedik. Annem 2 gün iğneyi vuruldu, vücudunun belli bölgeleri şişmeye başladı. Üçüncü gün de vurulduktan sonra fenalaştı. Ambulansla Isparta SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdük. 38 gün beyin kanaması teşhisiyle yoğun bakım servisinde kaldı. Sonra ise hayatını kaybetti. Sonra iğnenin son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu fark ettik. Sağlık İl Müdürlüğü’ne şikâyette bulunduk. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama incelemenin bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz.”

ECZACI: KARALAMAYA YÖNELİK SUÇLAMA
Eczane sahibi ise iddiaları kabul etmediğini belirterek, ”Beni karalamaya yönelik suçlamalar bunlar. Böyle bir durum söz konusu olamaz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.