Mezun olacağı gün ölen öğrenci, 3 hastayı hayata bağlayacak

Trafik kazası nedeniyle okulundan mezun olacağı gün beyin ölümü gerçekleşen Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrencisi Hüseyin Arslan’ın ailesince bağışlanan organları 3 hastayı hayata bağlayacak.

Bitlis’teki POMEM öğrencisi Hüseyin Arslan (28), 8 Aralık Cuma günü, kullandığı otomobil ile Erzincan-Çağlayan karayolu Yeşilyurt köyü yakınlarında bir ticari araçla çarpıştı. Kazada ağır yaralanan Arslan, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Arslan’ın yapılan tüm müdahalelere rağmen dün beyin ölümü gerçekleşti.

Arslan’ın organları, hastanenin Organ Nakli Koordinatörü Ümmü Gülsüm Albayrak’ın girişimiyle ailesi tarafından bağışlandı.

Bağışın ardından organların alınması için Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden bir uzman ekip Erzincan’daki hastaneye geldi.
Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından Arslan’dan alınan karaciğeri ve böbrekleri Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak için yola çıkartıldı.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ufuk Kuyruklıyıldız, yaptığı açıklamada, Arslan’ın organlarının 3 hastaya umut olacağını söyledi. Türkiye’de birçok hastanın organ nakli beklediğini hatırlatan Kuyrukluyıldız, “Ailenin bu kararı alması başta çok zordu ama inanıyorum ki oğulları Arslan’ın organlarının hayat verdiği hastaları düşündüklerinde ne kadar doğru bir karar verdiklerini bir kez daha anlayacaklar. Herkesin bir gün organa ihtiyaç duyabileceğini unutmayalım. Bu nedenle herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Arslan’ın ailesinin, evlatlarının kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıkları fakat organlarının, organ bekleyen kişilere hayat vereceği için mutlu olduklarını söyledikleri belirtildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.