Metabolizmanızı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Kilo verme konusunda zorluk çekenlerin bahanesi her zaman hazırdı: “Ama benim metabolizmam yavaş…” Britanya’da bir diyetisyen ve beslenme uzmanı olan Susan Roberts, hastalarının, sorunun aşırı yemek değil vücutlarının aldıkların kalorileri yakamamak olduğu konusunda ısrarcı olduklarını söylüyor.

Ama kalbinizin atmasını, kan akışınızın sağlanması ve benzeri şeyler için vücudunuzun kullandığı enerji toplamı anlamına gelen metabolizma hızınız ile kilo almanız arasındaki bağa dair yanlış bilinen doğrular neler acaba?

BAZILARI ÇOK FAZLA YİYOR AMA KİLO ALMIYOR
Bu çok inanılan ama gerçekten de bir o kadar uzak bir şey. Eğer metabolizmanız ortalamanın altında ise bu, vücudunuzun basit fonksiyonlarını gerçekleştirmek için daha az kaloriye ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Ama burada söz konusu olar sadece küçük bir latte ya da birazcık peynirli krakere denk gelecek kadar kaloriden bahsediyoruz. Bu tabii ki arkadaşlarınız abur cubur yese de kilo almamasını açıklamıyor. Onun metabolizması sizinkinden yüksek değil. Asıl neden arkadaşınızın her yemekte o kadar fazla yemiyor olması. Onlar ya bir öğünü atlıyor ya da başka bir öğünde az yiyerek denge kuruyor.

EGZERSİZ YAPMAK METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
Bu da tam olarak doğru değil. Spor salonlarındaki makinalarla yapılanlar gibi direnç egzersizleri kas yapmanızı sağlar. Ama kasın düşük metabolizma hızı vardır ve spor salonunda bir kilo kas yapmak günlük metabolizma hızınıza sadece 10 kalori katacaktır, ki bu da bir çay kaşığı şekere denk geliyor.

MENAPOZ METABOLİZMAYI YAVAŞLATIR
Menstural döngünün son evresinde genç kadınların metabolizma hızı yüzde beş artıyor ve onları çok aç hale getiriyor. Hatta bazılarının canı yüksek kalorili yiyecekleri çekiyor. Dolayısıyla menapoz hormonların getirdiği bu aylık değişimi geri çeviriyor.

Ama bu vücudun fonskiyonlarını yerine getirme konusunda çok küçük bir etkiye sahip, hatta günde bir bisküvi kadar.

ERKEKLERİN METABOLİZMASI DAHA HIZLI

Erkeklerin kilo almasına engel olan ve kadınlardan daha hızlı bir metabolizmaları olduğu söylenir. Erkeklerin kadınlara nazaran 300 kalori daha yüksek metabolizmaları olduğu doğru. Ama kadınların yaşlandıkça daha çok kilo aldığı gerçeğine artık erkekler de katılmış durumda.

DİYET METABOLİZMAYI YAVAŞLATIYOR
Diyet yaptığınız zaman, metabolizmanız o kadar yavaşlıyor ki hiçbir gelişme kaydedemediğiniz bir döneme giriyorsunuz ve artık daha fazla kilo kaybedemiyorsunuz. Bunun sadece çok küçük bir kısmı doğru. Kilo vermek için kalorilerinizden kıstığınız zaman, vücudunuz muhafaza moduna geçiyor ve onları kullanmaktansa saklıyor. Bu kalori düşüşünün sadece yüzde 30’una denk geliyor.

Her yaştan diyet yapanlar için hiçbir gelişme kaydedemediğiniz dönemin sebebi kalorinizi nasıl kullandığınız değil de ne kadar kalori aldığınızla ilgilidir. Ya ilk haftalarda su kaybetmenize yol açan korkunç bir diyet yaparsınız ve fazla su gittiği için duraksar ya da diyeti yapan kişi yanlış yiyerek diyetin gerektirdiğinden fazla kalori alır. Önemli olan açlığınızı kesecek ve sizi memnun edecek bir diyet yapmanız.

YAVAŞ BİR METABOLİZMA SİZİ ŞİŞMANLATIR
Metabolizması ortalamanın yüzde 10 altında ya da üstünde olan birine rastlamak çok zordur. Yani tembel bir metabolizma hayat boyu obez olacaksınız anlamına gelmiyor. Bu hala ne kadar kalori aldığınızla ilgili.

Kilo almanızla ilgili tek gerçek açıklama yanlış yiyeceklerle besleniyor olmanızdır. Hangi yiyeceklerin açlığınızı bastıracağını, hangilerinin size vitamen ve mineral vereceğini sağlayacağını ama aynı zamanda da en az kaloriyi vereceğini öğrenin. Bu şekilde metabolizmanız yavaş da olsa kilo vermenin yolunu bulabilirsiniz.

YAŞLANMAK METABOLİZMAYI YAVAŞLATIYOR
Maalesef bu doğru ve bu konuda yapılacak bir şey yok. Ortalama bir insanın metabolizması beyninin ve diğer organlarının da küçülmesi sebesiyle ve kas kaybından dolayı hayatının her 10 yılında yüzde 1 ya da 2 yavaşlar. Ayrıca insanlar yaşlandıkça daha az aktif oluyor, yani 60 yaşına gelince 20’lerimizde olduğundan 500 ya da 600 kalori daha az alıyoruz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.