Metabolik Sendrom masaya yatırılacak

Metabolik Sendrom Derneği’nin (METSEND) 6. Yıllık Sempozyumu, 8-12 Nisan tarihleri arasında Antalya’da yapılacak. METSEND tarafından düzenlenen sempozyuma, yurt içi ve yurt dışından toplam 350 kişi katılacak.

Kardiyoloji, dahiliye, jinekoloji, endokrinoloji, Kulak-Burun-Boğaz ve gastroenteroloji gibi uzmanlık alanlarından hekimlerin katılacağı sempozyumda yaklaşık 35 poster sunumu yapılacak ve hipertansiyon, diyabet ve obezite yanında metabolik sendromla bağlantılı diğer sorunlar tartışılacak.

Sempozyumda, ”Dislipidemi Tedavisinde Arayışlar”, ”Trigliseritten Kalp Yetersizliğine Omega 3”, ”Çocuk ve Adolesanda Metabolik Sendrom”, ”Hipertansiyon Aşısı”, ”Gıda Güvenliği”, ”Genetiği Değiştirilmiş Ürünler” ve ”İnsülin Direncinde İlaç Tedavisi” gibi birçok güncel konu mercek altına alınacak.

METSEND Bilimsel Düzenleme Kurulu üyesi ve Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Temizkan, metabolik sendromun toplumda sıkça görülmesine ve sıklığı giderek artmasına rağmen günümüzde pek bilinmeyen bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

”Bel çevresinin fazlalığı, trigliserid düzeyinin yüksekliği, kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyinin yüksekliği, kan basıncının yüksekliği ve kan şekerinin olması gereken rakamların üzerinde bulunmasının” metabolik sendromun en önemli belirtileri olduğunu ifade eden Temizkan, hareketsiz ortamlarda çalışan bireyleri tehdit eden metabolik sendromun görülme sıklığının tüm dünyada arttığını söyledi.

Temizkan, bu sendromdan en çok masa başında oturanların, beslenme alışkanlığı düzensiz kişilerin, yoğun stres altında çalışanların etkilendiğini belirterek, ”Metabolik sendrom, yaş ilerledikçe kalp hastası veya şeker hastalığı yakalanma olasılığını arttıran ciddi bir durumdur” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.