Mesane kanserinde kullanılan immunoterapi ilacına FDA onayı

Hastalığı önlemenin tedaviden daha kolay olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, mesane kanseri hastalarına da umut olabilecek bir gelişmeyi açıkladı. Prof. Gümüş, “İlk ve tek anti-PD-L1 immunoterapi ilacı Amerika’da FDA tarafından onaylandı. Hastalar için bu çok sevindirici bir olay” diye konuştu.

Mesane kanserinin daha çok erkekleri etkilediğini söyleyen Gümüş, hastalığın, ölüme yol açan kanserler arasında 9. sırada olduğurnu söyledi. Hastalığın Türkiye’deki görülme sıklığı ise akciğer ve prostat kanserinden sonra 3. sırada yer alıyor.

Mesane kanserinin en büyük nedenleri arasında sigaranın bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Mahmut Gümüş, riski arttıran diğer nedenler arasında sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve mesane taşı, radyoterapi öyküsü, bazı kimyasal maddeler (tekstilde kullanılan kimyevi maddeler gibi) olduğunu belirtti.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Gümüş, mesane kanserinin en önemli belirtileri arasında idrarda kan, bel bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma ve ağrılı idrar yapma olduğunu söyledi. Hastalığın erken evrede tespit edilmesi durumunda ürologlar tarafından tedavi edildiğini belirten Prof. Gümüş, hastalık için net bir tarama metodu olmadığını ama belirtiler görüldüğü zaman hemen doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.