Mesane kanserinde immünoterapi avantajı

Mesane kanseri Türkiye’de özellikle erkeklerde sık görülen bir hastalık. Öyle ki ülkemizde her 26 erkekten biri mesane kanseri.

Her yıl, Türkiye’de 9 bin kişiye, Avrupa’da ise 175 bin kişiye mesane kanseri tanısı konuyor.

Ancak uzmanlara göre, mesane kanseri yeterince tanınmıyor, bu yüzden de tedavide geç kalınıyor.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Esen, “Erkekler için ilk 5 kanserden biri, 4. sırada ancak konuşulmuyor. Mesane kanserinin en önemli sebebi tek başına sigara. Hastaların her türlü kanamayı, ikincisini beklemeden hekime taşımaları çok önemli” diyor.

Mesanede tespit edilen tümörlerin neredeyse tamamı kötü huylu. Ancak bu tömürlerin dereceleri olduğunu belirten Dr. Esen, “Adeleyi tutmamış olanlarda bütün amacımız mesaneyi korumak. Mesane adelesini tutmuş tümörlerde çoğu zaman mesaneyi kaybettiğimiz tedavilerle karşılaşılıyor” diye konuşuyor.

“İMMÜNOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ DAHA AZ”

İleri seviye mesane kanserleri içinse artık immünoterapi de uygulanıyor. Kemoterapiye rağmen tekrarlayan tümörler için immünoterapi uygulandığını aktaran Prof. Esen, şöyle konuşuyor:

“Bağışıklık sisteminin tümör hücreleri tarafından devre dışı bırakıldığı mekanizmaların asal vazifelerini yeniden o tümörle boğuşmak ve mücadele etmek şeklinde geri kazanabildikleri bir mekanizma. Standart kemoterapiye göre yan etki profili de daha uygun.”

Ağızdan uygulanan tedavi yöntemi, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelerle daha etkin mücadele sağlıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.