“Merdiven altı” çikolata ve şekerlemeye dikkat

doktor oneri

Sağlıksız koşullarda üretilen çikolata ve şekerlemelerin hastalıklara davetiye çıkardığını vurgulayan İç Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Doğan Nasır Binici, bayram dönemlerinde özellikle tatlı, şeker ve çikolata tüketiminde önemli bir artışın yaşandığını söyledi.

Hijyen koşullarından yoksun ve “merdiven altı” diye tabir edilen ortamlarda üretilen şeker, tatlı ve çikolata tüketiminin, kan şekeri ve kolesterolde ani yükselişlere neden olabildiğini belirten Binici, ailesinde hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalığı bulunanlar ile yaşlıların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

“TÜRK GIDA KODEKSİNE UYGUNLUĞU ÖNEMLİ”

Binici, tüketilecek ürünlerin Türk Gıda Kodeksi ve standartlarına uygun olması gerektiğini vurguladı.

Bayram dönemlerinde artan talep doğrultusunda sağlıksız ürünlerin imalatında artış yaşandığına işaret eden Binici, “Maliyeti düşürmek için şeker pancarından elde edilen şeker yerine aspartam, asesülfam, sakarin gibi tatlandırıcılar çok yüksek oranlarda kullanılıyor. Bunların yanı sıra süresi geçmiş bayat ürünler eritilerek, tekrar satışa sunuluyor. Kimyasal madde içeren gıda renklendiricileri kullanılıyor. Ayrıca, çikolata üretiminde kakao yerine soya tozu, keçiboynuzu tozu gibi maddeler, kakao yağı yerine de bitkisel ve hayvansal yağlar hatta daha vahimi atık mutfak yağları kullanılıyor. Bu tür üretim yerlerinde, insanlarda hastalık yapan birçok mikro organizmanın barınması, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır” dedi.

Binici, açıkta satılan, ambalajı yırtık, üzerinde son kullanma tarihi bulunmayan, mat görünümlü, kötü kokulu ve yapışkan özellik gösteren ürünlerden uzak durulması gerektiğini anlattı.

ÜRİTEM BİLGİLERİ İYİ OKUNMALI

Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar da Kurban Bayramı dolayısıyla denetimleri yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Son bir haftada çikolata, şeker ve pasta üreten 108 toplu tüketim ve satış yerine denetim gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Akar, şunları kaydetti:

“Denetimlerde özellikle dikkat ettiğimiz hususlar, ‘ürünün etiket bilgileri gerçekten beyan edilen şekle uygun mu? Üretim yeri hijyen şartlarını taşıyor mu’. Bunları yaptıktan sonra gerek duyulursa idari yaptırımlar uyguluyoruz. Merdiven altı üretimlere dikkat etmek gerekiyor. Vatandaşlardan ürünü nereden aldıklarının yanı sıra üretim bilgilerini dikkatlice okumalarını istiyoruz. Hijyen ve kalite üretiminden emin oldukları yerlerden alışveriş yapmalarını istiyoruz.”

Akar, vatandaşlardan gıda ürünleri konusunda karşılaştıkları olumsuzlukları ALO 174 Gıda Hattı‘nı arayarak bildirmelerini istedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.