Menopoz okulu açıldı

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde “menopoz okulu” açıldı.

Marmara Bölgesi’nde bir ilk olan okulda, kadınlara menopoz belirtileri, beslenme ve egzersiz gibi konularda eğitim veriliyor.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin, okul hakkında, “Halk arasında korkulan, kabus olarak nitelendirilen bir durumun aslında korkulmayacak fizyolojik bir süreç olduğunu anlatmak ve toplumun bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla planladığımız bir eğitim programı” dedi.

Okul sayesinde, menopoz dönemindeki kadınların kendilerini sağlıklı ve mutlu hissetmelerinin amaçlandığını aktaran Doç. Şahin, “Bu hormonal bir süreç olduğu için mutlaka sigara ve alkolden uzak durmamız gerekiyor. Yani aslında fizyolojik olarak kabul ettiğimiz menopoz, kötü uygulamalar nedeniyle özellikle sigara, alkol ve fazla tuz kullanımıyla alakalı olarak fizyolojik olmaktan çıkıp patalojik bir süreç haline gelebiliyor” diye konuştu.

Kadınlar, haftada 2 saat olmak üzere 4 haftalık bir eğitim sürecinden geçiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.