“Meme kistleri kansere dönüşmez”

doktor oneri

Meme kanserinin tek bir hücreden kanser olarak başladığını ve büyüdüğünü belirten Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter, bunların tamamen dokudan oluşan kitleler olduğunu söyledi.

Meme kistlerinin ise içleri sıvı (su) ile dolu kesecikler gibi olduğunu aktaran Prof. Çifter, “Genellikle meme yapısının bir sonucu olarak oluşurlar. Komplike kistlerde ise iç bölüm hem sıvı hem de doku ile kaplanmıştır” dedi.

Kadınların yaklaşık %25 ile 30’nun meme yapısının kistik olduğunu dile getiren Genel Cerrah, “Meme kistlerinin zaman içerisinde kansere dönüşümü veya kanserleşmesi söz konusu değildir. Aşırı büyümüş olan sıvı dolu kistler içlerindeki sıvı boşaltılarak küçültülebilir. Ancak bu girişim memenin kistik yapısını değiştirmez. Bu yapıyı değiştirebilecek bir yöntem ya da ilaç da yoktur” ifadesini kullandı.

“MEMENİN KİSTİK YAPISI BİR HASTALIK DEĞİLDİR”

“Memenin kistik yapısı bir hastalık değildir, takip ve tedavi gerektirmez” diye konuşan Türk Cerrahi Derneği Başkanı Çifter şöyle devam etti:

“Yani, kisti bulunan kadınların endişelenmeleri de gereksizdir. Kistik yapısı olan kişilerde zaman zaman tek ya da çift taraflı meme ağrıları oluşabilmektedir. Kişi bu belirtiyi bir kanser bulgusu olarak algılamamalıdır. Ancak, memesinde herhangi bir değişiklik hissedenlerin bir genel cerrahi uzmanına başvurmaları önemlidir.”

Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter,   40 yaşından sonra ise şikayetleri olsun veya olmasın kadınların yıllık meme takibi yaptırmalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.