Meme kanserlerinin üçte biri ‘zararsız’

doktor oneri

1971 ila 1999 yıllarını kapsayan araştırmaya Avustralya, İngiltere, Kanada, Norveç ve İsviçre’den veri örnekleri dahil edildi.

Buna göre bazı kadınlara hayati tehlikesi ya da yayılma riski olmamasına rağmen gereksiz tedavi uygulandığı belirlendi.

Uzmanlar bunun iyi ya da kötü huylu tümörleri ayırt etmekte zorlanmalarından kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Ancak memografi gibi takip yöntemlerinin savunucuları, bunun kötü huylu tümörleri erkenden tespit etmek için hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Bununla beraber İngiltere Sağlık Hizmetleri NHS Kanser Takip Programı’nın direktörü Profesör Julietta Patnick, NHS programıyla meme kanseri teşhisi konan her sekiz kadında birinin, bu program olmadığı takdirde teşhisten mahrum kalacağı kanısında.

Patnick, sadece İngiltere’de yılda 1400 hayat kurtardıklarını söylüyor.

Patnick ayrıca araştırmada son yıllarda kadınların daha geç çocuk sahibi olma gibi yaşam tarzlarındaki değişikliklerin gözardı edildiği görüşünü dile getirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.