Meme kanserinde mamografinin önemi…

Amerikalı doktorlar, meme kanseri tespit edilen kadınlar üzerinde yaptıkları araştırmada, kanserden ölen kadınların yüzde 75’inin bir kez bile mamografi çektirmediğini veya hastalığın ilk mamografide saptandığını belirlediler.

Araştırma kapsamındaki kadınlardan birden fazla mamografi çektirenlerin ise sadece yüzde 25’inin öldüğü saptandı.

Araştırma Massachusetts’te, 1990-1999 arasında, bazıları düzenli mamografi çektiren, bazılarıysa çektirmeyen 6997 meme kanserli kadın arasında yapıldı. Hastalar 2007’den itibaren de takip edildi. Bu sürede 461 kadının öldüğü, bunların yüzde 75’inin hiç mamografi çektirmeyen kadınlar arasında bulunduğu belirlendi.

Cambridge Hastanesi Meme Merkezi ile Harvard Tıp Okulu’ndan Dr. Blake Cady, sürekli tarama programı kapsamında bulunan kadınların ölüm oranlarının yüzde 4,7, takip edilmeyenlerin ise yüzde 56 olduğunu söyledi.

Cady, “Bu oran, yaygın mamografi taramasının başlamadığı 1970 öncesinde gördüğümüz ölüm oranlarıyla aynı” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.