‘Meme kanseri erken teşhisle tedavi edilebiliyor’

Dünyada her 8 kadından biri, hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Meme kanseri teşhisi konulan kadınların %70’inin 50 yaşın üzerinde olduğunu belirten Genel Cerrah Op. Dr. Mustafa Gök, “Dünyada 50 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanserine rastlanılma olasılığı, yaşı 50’nin altında olan kadınlara göre 4 kat daha fazla. Bu nedenle 50 yaş üstü kadınların olağan kontrollerini yapmaları öneriliyor” dedi.

KENDİ KENDİNE MUAYENE NE ZAMAN YAPILMALI?

Op. Dr. Gök, kendi kendine meme muayenesinin ideal olarak adet döngüsünün 5. ve 7. günleri arasında ayda bir kez yapılması gerektiğini ifade ederek, “Adet döneminde, kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinlikleri nispeten azalmaktadır. Bu dönemde meme dokusunu incelemek kolaylaşır. Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması bulunmaktadır. Gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme. Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulanmalıdır” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.