Meme kanseri cerrahisinde önemli adım

Yöntem hem kanser tedavisinde hem de meme estetiğinde önemli bir gelişme olarak nitelendirildi. Sadece kanser hastaları veya kanser riski taşıyan kadınlar değil, estetik meme ameliyatı yaptırmak isteyenler de ”Dermal Barrier Flap” adlı teknikten yararlanabiliyor.

Eski tedavi yöntemlerinde kanserli memenin tamamının, daha sonraki dönemlerde gelişen koruyucu cerrahi yöntemlerinde ise memenin bir bölümünün alındığını belirten Plastik Cerrahi Uzmanı Yalçın Bayram, ”Son olarak, kanserli olan küçük bir memenin derisini koruyarak, içini alıp silikonla doldurduktan sonra görüntüyü korumak mümkün oldu” dedi.

Bayram, orta büyüklükteki memelerde derinin korunarak içinin silikonla doldurulması ve görüntünün korunmasının mümkün olmadığını ifade ederek, bunu başarmak için genel cerrahi uzmanları Ceyhun İrgil, Murat Çalıkapan ve Osman Cem Yılmaz ile yaklaşık 3 yıl süren bir ekip çalışması yaptıklarını bildirdi.

Gerçekleştirdikleri çalışma sonunda ”Dermal Barrier Flap” adını verdikleri bir teknik geliştirdiklerini ifade eden Bayram, şöyle konuştu:

”Geliştirdiğimiz bu teknikle orta büyüklükteki memelerde de meme cildini ve meme başını korumanın mümkün olduğunu gösterdik. Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından, orta büyüklükteki memenin içini boşalttıktan sonra meme cildini ve başını koruyup yeniden silikonla dolduruyoruz. Böylelikle hasta hem kanserli dokulardan kurtulmuş oluyor hem de eskisinden daha güzel görünümlü göğüslere sahip oluyor.”

DÜNYACA ÜNLÜ CERRAHİ DERGİSİNDE YAYIMLANDI
Bayram, ”Dermal Barrier Flap” tekniğinin dünya genelinde yayımlanan bir estetik plastik cerrahi dergisinde de geniş yer bulduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Estetik plastik cerrahi alanında dünya otoritesi olan bu dergide, çalışmamız, ‘yeni yöntem’ olarak yer aldı. Böylece, bu alanda literatüre girmiş olduk. Bu da Türk hekimler olarak bizleri son derece mutlu ederken, ayrıca gururlandırdı. Tekniği uyguladığımız hastalarımız da çok memnun kaldı. Teknik, sadece meme kanseri olan kişilere değil, meme kanseri riski taşıyan kişilere de uygulanıyor. Bu kişiler de hem riskten korunuyor hem de görüntü olarak farklılık yaşıyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.