Meme estetiğinde kombine çözüm: Kompozit büyütme

Kadın ve erkekte yaratılan ‘meme ideali’ni oluşturmak için de çok sayıda insan estetik cerrahi uzmanlarının kapısını çalıyor. 18 yaşından önce ailelerinin izni ve desteğiyle, 18 yaşından sonra da neredeyse her yaştan hastaya meme büyütme operasyonu gerçekleştirilebiliyor.

Meme estetiğinde en çok tercih edilen yönemlerden birinin ‘kombine çözüm’ olarak nitelendirilen kompozit meme büyütme olduğuna vurgu yapan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Mert Demirel, meme büyütme operasyonları hakkında bilgi verdi.

HERKESE TEK TİP PROTEZ OLMAZ

Meme protezlerinin kişiye özel olduğuna dikkat çeken Dr. Demirel, meme büyütme ameliyatlarının süt bezlerinin arkasına tıbbi silikon implantlar yani protezler koyularak yapıldığını söyleyerek, “Hekimin pratiğine göre giriş yeri, meme altında, ucunda veya koltuk altında kalır. Meme protezleri çok seçeneklidir. Hangisinin olacağı hastayla yapılan görüşmede, kişinin meme büyütme amacı, beklentisi, medeni hali, yaşı ve en önemlisi fiziksel özellikleri dikkate alınarak karar verilir” dedi.

NİHAİ KARARI HEKİM VERMELİ

Hastanın kendi tercih ve isteklerinin de dikkatle dinlenmesi gerektiğini belirten Dr. Mert Demirel, nihai kararın hekim tarafından verilmesinin çok daha sağlıklı olacağına işaret etti: “Makul ölçülerde hastanın isteklerini karşılayabilmek gerekir. Fakat kendini iyi ifade edip son kararı hekime bırakmak daha sağlıklısıdır. Hastalar çoğu zaman korktukları ve toplumsal çekinceleri sebebiyle küçük protezleri tercih eder. Sonradan ki, bu yaklaşık bir ay sonraya denk gelir, şişlikler geçtikten sonra pişmanlık duyarlar. Bu yüzden hastalara örnekleri göstermek, karar aşamasında önemlidir. Estetik cerrahide iletişim her şeydir.”

TAM VÜCUT ANALİZİ YAPILIR

Silikon protezler ile yapılan meme büyütme operasyonları çoğunlukla sorunsuz geçen ve yüz güldürücü işlemler. Hastanın vücut özelliklerine göre seçilen protezler sayesinde oldukça doğal sonuçlar elde ediliyor. İyi bir vücut analizinin sonuca ulaşmakta çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: “Vücut analizi yapılırken; omuz mesafesi, göğüs duvarı çevresi, meme dokusu miktarı, doku gevşekliği, meme ucunun yeri değerlendirilir.”

KOMBİNE ÇÖZÜM: KOMPOZİT MEME BÜYÜTME

“Çok zayıf dokulu hastalarda, meme protezi uygulamalarında ileriki dönemlerde silikon protezin kenarlarının ele gelmesi veya üst dekolte, meme bileşkesi geçişlerinde doğal olmayan görüntü gibi problem ortaya çıkabilir” diyen Dr. Demirel, bu bölgedeki problemlerin daha iyi biçimde çözülebilmesi için yeni bir anlayış geliştirildiğini söyledi. 

Kompozit meme büyütme adı verilen işlem hakkında Dr. Demirel, “Bu işlemde operasyon bölgesi çevresindeki doku eksiklikleri ve olası geçiş problemleri için eş zamanlı yağ enjeksiyonu yapılır. Yağ enjeksiyonu, hastanın kendi cilt altı yağının alınarak, ihtiyaç gösteren alana uygulanması şeklindedir. Yağ alınırken travmatik yaklaşımdan uzak yöntemler kullanılır. Normal liposuction (yağ emme) işleminden farklı cihaz ve yöntemler uygulanır. Böylelikle yağın uygulandığı yerde daha sağlıklı biçimde yaşaması ve kalıcı olması istenir. Kompozit meme büyütme, uzun dönemli sonuçları seçilmiş hastalarda daha iyi olan yeni bir yaklaşımdır. Silikon meme protezi ve yağ enjeksiyonunun beraber uygulanması ile daha doğal ve sağlıklı sonuçlar elde edilir” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.