“Medya ruh hastalarına ön yargılı yaklaşıyor”

Adana’da bir kişi tarafından işlendiği iddia edilen cinayetlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, olayın henüz soruşturma aşamasında olduğuna ve cinayetleri kimin işlediğinin henüz belli olmadığına vurgu yapıldı.

Cinayetle ilgili ”tedavisi düzenli yapılmayan akıl hastalarının katliamlardan sorumlu olduğu” şeklinde uzman görüşlerinin, bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

”Her psikiyatri uzmanı, sağlıklı insanlar kadar ruhsal hastalığı olanlar arasında da suç işleyenlerin çıkabildiğini, düzenli tedavinin ruhsal sağlığı bozuk insanların toplumsallığını arttırdığını ve uyumsuzluğu, buna bağlı olarak suç oranlarını azalttığını bilir. Ancak tedavi edilmeyen ruhsal hastalığı olan kişilerin ‘cani adayları’ olduğuna ilişkin hiçbir bilimsel veri olmadığı da psikiyatri uzmanları tarafından bilinmektedir.

Hiçbir meslektaşımızın bu şekilde ön yargılı ve bilimsel olmayan bir açıklama yapmayacağını düşünmekle birlikte basında yer aldığı şekli ile açıklamanın psikiyatrik hastalıkları ve hastaları olumsuz bir şekilde damgalama anlamına geldiğini üzülerek görmekteyiz.”

“RUHSAL HASTALIĞI OLANLAR TOPLUM DIŞINA İTİLİYOR”

Ruhsal hastalığı olan kişilerin hem hastalıklarının, hem de toplumdaki olumsuz ön yargıların etkisiyle toplum dışına itildiklerine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bu ön yargıları kırmak için pek çok kurum çaba göstermekte, Türkiye Psikiyatri Derneği bu çabalara öncülük etmektedir. Bir yayın organında, manşet olarak böyle bir haberin yer alması, ruhsal hastalığı olanlara karşı toplumdaki ön yargıları pekiştirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Basın ve yayın organlarını, ruhsal hastalığı olanlara karşı toplumdaki ön yargıları artıran haberler konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Yayım tarihi
NTV Sağlık olarak sınıflandırılmış

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.