Mast hücrelerinin peşindeki Türk doktor

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Amerikan Astım- Alerji ve İmmünoloji Akademisi üyesi Doçent Dr. Cem Akın, 1870’li yıllardan beri bilim çevreleri tarafından varlığı bilinen, kemik iliğinde bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan Mast hücreleri üzerinde 15 yıldır çalışıyor.

Bu hücrelerin insan vücudundaki görevinin henüz pek bilinmediğini hatırlatan ve son 5 yılda bu konuda büyük aşamalar kaydedildiğine işaret eden Akın, kemik iliğinde bulunan mast hücrelerinin mutasyona uğrayarak Mastasitoz hastalığına yol açtığını, bu hastalığın ise alerjik hastalıklarda yaşam kaybına (anafilaksi) yol açabilen sonuçlar doğurduğunu söyledi.

ANAFİLAKSİNİN MEKANİZMASINI ARAŞTIRIYOR
”Bayılma, şuur kaybı, soluk almada güçlüğe neden oluyor. Özellikle arı sokmalarından sonra görülebiliyor. Çocuklarda besin alerjilerinden sonra görülebiliyor. Bazen bu tür nedenler olmadan, bedensel egzersiz yaptıktan sonra, boşanma veya aileden birinin ölümü nedeniyle ani gelişen yoğun stres nedeniyle bu tür reaksiyonlara giren insanlar oluyor. Bazen de antibiyotik, penisilin gibi ilaçların kullanımından sonra görülebiliyor. Ben de anafilaksi hastalığını, vücudun neden reaksiyon gösterme ihtiyacı duyduğunu ve bunun mekanizmalarının neler olduğunu araştırıyorum.”

Anafilaksi geçiren hastalarda mast hücrelerinin mutasyonu olup olmadığını araştırdığında, yüzde 20-25 hastada, mastasitoz hastalığında bulunan mutasyonları bulduğunu ifade eden Akın, ”Aynı araştırmayı Avrupa’da sürdüren bazı gruplar da, daha sonra bu bulguyu teyid etti. Böylece, bazı hastaların neden anaflaksiye eğilimli olduğunu açıklamak mümkün oldu. İleride bu tür hastaların bu eğilimini engellemek mümkün olabilir. Ancak bugün henüz elimizde böyle bir ilaç yok. Deneyleri sürdürülen ilaçlar var” dedi.

10 YIL TEŞHİS EDİLEMEYEN HASTALIK
Mastasitoz hastalığının teşhisinin de zor olduğuna işaret eden Akın, yapılan bir araştırmaya göre bir kişinin bu hastalığa yakalandığının teşhis edilmesinin dünyada ortalama 10 yıl sürdüğünü iddia etti. Akın, ”çünkü hiç kimse öncelikle bu hastalığı düşünmüyor. Yani hasta, yüz kızarıklığı, karın ağrısı şikayetiyle doktora başvurduğunda hiçbir doktor öncelikli olarak bu hastalığı düşünmüyor. Ben de tıp fakültesinde öğrenciyken bu hastalığın bize okutulduğunu hatırlamıyorum. Ondan çok daha nadir hastalıklar okutulmuştu. Onun için teşhisi de çok zor konuyor” dedi.

Doçent Dr. Akın, Amerika’da 20 yıl önceki rakamlara göre, mastasitoz hastalığının 10 bin kişide bir görüldüğünü belirterek, ”ama şu andaki rakamlara baktığımızda anaflaksi geçiren 4 hastadan birinde Mastasitoz hastalığının olduğu görülüyor” dedi.

Mastasitoz’a karşı kişilerin kendilerini mümkün olduğu kadar kimyasal maddelerden ve radyasyondan korumak dışında yapabileceği fazla bir şey olmadığını ifade eden Doç. Dr. Akın, doktorların ise hastalarında, alerjik reaksiyona bağlı bayılma, şuur kaybı, soluk almada güçlük veya kaşıntı şikayetleri varsa Mastasitoz’dan şüphelenmelerini ve tetkik yaptırmalarını önerdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.