Marketler ‘Drugstore’ ibaresini kullanamayacak

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basın-yayın organlarında yer alan haberler ve bakanlığa ulaşan duyumlara göre, bazı marketlerde eczaneye işaret eden ‘Drugstore’ ibarelerinin kullanıldığı ve böylece eczaneye atıf yapılarak halkı yanıltıcı uygulamalarda bulunulduğu kaydedildi.

İlaçla ilgili kanunlarda reçeteli/reçetesiz ayrımı yapılmaksızın tüm ilaçların eczanelerden satışının yapılacağının öngörüldüğü hatırlatılan açıklamada, eczanelerin, eczacılık diplomasına sahip eczacılar tarafından ve bakanlığa eczacının adına düzenlenen eczane ruhsatnamesiyle ilgili kanunlara göre faaliyet gösterdiği belirtildi.

MEVZUATA AYKIRI

Açıklamada, bu koşulları taşımayan herhangi bir iş yerinin unvanında ”Eczane” ya da ”Pharmacy”, ”Farmacia”, ”Drugstore”, ”Apotheke”, ”Aptheka”, ”Chemist’s shop” gibi eczane sözcüğünün farklı dillerde karşılığı olan ibarelerle eczane çağrışımı yapan ”Bitki Eczanesi”, ”Yeşil Eczane” gibi ifadelerin kullanılmasının mevzuata aykırı olduğu vurgulanarak, şöyle denildi:
”Bazı ülkelerde tezgah üstü ilaç anlamına gelen OTC kavramı olup, bunları satan yerlere ‘drugstore’ denilse de ülkemizde tezgah üstü ilaç kavramı yoktur. Reçetesiz ilaçların da sadece eczaneden ve eczacı kontrolünde satılması yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla eczane anlamına gelen ve ilaç satılan dükkan demek olan ‘drugstore’ ibaresinin marketlerde kullanılması yasal olarak mümkün değildir.”

Açıklamada, illere gönderilen bir genelge ile bu tür ibarelerin marketlerden kaldırılması ve aksine davrananlar hakkında yasal işlem yapılması gerektiğinin bildirildiği kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.