Manisa’ya içme suyu uyarısı

Tay, yağmurların ardından yer altı su kaynaklarının seviyesinin yükseldiğini, içme suyunun dezenfektasyonuna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İçme sularının titizlikle klorlanması gerektiğini ifade eden Tay, şöyle konuştu:

”Manisa’da İl Özel İdaresiyle 3 yıldır yürütülen çalışmalarda özellikle kırsal kesimde köy ve beldelerdeki içme sularının şebekeleri, depoları ve taşıma güzergahları incelendi, buralardan örnekler alındı ve tahlilleri yapıldı. Klorlama cihazı bulunmayan köy ve beldelere cihaz alınması konusunda İl Özel İdaresi yetkilileriyle bağlantı kurduk. Son 3 yılda klorlama cihazları satın alarak köy ve beldelere teslim ettik. Bugün toplam 395 adet damla klor ve 27 adet gaz klor cihazı köy ve beldelerimizde kullanılıyor.”

Zaman zaman bu cihazların klorlarının bittiğini, temininde gecikme olduğunu, muhtarların bu konuya duyarsız kaldığını iddia eden Tay, bazı köylerde bu nedenle düzenli klorlama yapılmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Özellikle son yağmurların ardından yer altı sularının seviyesinin arttığını ifade eden Ziya Tay, ”Bugünlerde içme suyu klorlama işlemlerinin köy ve beldelerdeki idareciler, muhtarlar ve belediye başkanlarınca daha sıkı izlenmesi ve düzenli olarak klorlanmasının sağlanması büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Tay, geçen ay kırsal kesimden 445 numune alarak incelediklerini, bu çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, numune sonuçları iyi çıkmayan bölgelerde ilgili yönetim birimini uyardıklarını, taşkınların yaşandığı dönemlerde herkesin içme sularının klorlanması konusunda daha titiz davranmasını istediklerini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.