Magnezyum eksikliği kas ağırısı yapıyor

Günlük hayatta şikayet yaratan birçok rahatsızlığın magnezyum eksikliğinden kaynaklanabildiğini dile getiren Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, magnezyumun hayati değer taşıdığını ve vücudun olmazsa olmazları arasında yer aldığını söyledi. 

Magnezyum eksikliğinin kalp ve nöroloji hastalıklarına yol açabildiğinin klinik vakalarda görüldüğünü söyleyen Diyetisyen Şengel, günümüzde insanların magnezyum eksikliği yaşamasının nedenini ise topraktaki magnezyum oranının ve sert su tüketiminin azalmasına bağladı.

Magnezyumun %60’ının kemiklerde bulunduğunu aktaran Şengel, fakat magnezyumun asıl görevinin kan ve kas sistemiyle ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kaslarımızın güçlenmesi, protein sentezi ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev yapar. Hücre yenilenmesinde görev alır. Eğer sık sık kas ağrıları ve kramplar yaşıyorsanız magnezyum eksikliğinden olabilir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNE YOL AÇAN ETKENLER

Eksikliğin sebebi, az ve düzensiz yemek yeme alışkanlığı, dengesiz beslenme, rejimler ve hazır yiyeceklere yönelmenin dışında düşük miktarda magnezyum taşıyan suların içilmesidir. Ayrıca büyüme, hamilelik, emzirme, yoğun zihinsel faaliyetler, fiziksel ve mental stres, alkol tüketimi, fosfatlarca zengin beslenme, yüksek tuzlu beslenme, aşırı egzersiz yapma magnezyum eksikliğine yol açabilir.”

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR 

Magnezyum eksikliğinde insülin direncinin geliştiğini söyleyen Şengel, “Ayrıca Alzheimer, aritmi, kronik yorgunluk, depresyon, tansiyon, kas krampları ve ağrıları, serebral palsili çocuklar, kabızlık, migren, kemik erimesi hipoglisemi ve Parkinson hastalığı gibi birçok sorun magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır” dedi. 

MAGNEZYUM HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Koyu yeşil sebzeler, tahıl ürünleri, balık, badem, fındık, fıstık, ceviz, soya fasulyesi, kuşkonmaz, soğan, domates, havuç, kereviz, pırasa, gravyer peyniri, hurma, kara turp, ayçiçeği, kakao, muz, dil balığı ve sert sular magnezyum bakımından zengin.

“ANTİ-STRES MİNERALİ“ OLARAK DA BİLİNİYOR

Bu mineralin vücudun vitamin C, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumu daha etkili şekilde kullanabilmesi için gerekli olduğunu kaydeden Diyetisyen Şengel, “Kalp damarlarının esnekliğini sağlayarak kalp krizlerini önleyici etki gösterirken, damar genişletici özelliği kan basıncını azaltır, yani hipertansiyonu önleyici etkisi vardır” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.