Madde bağımlılığından kurtulmada aile desteği çok önemli

doktor oneri

Dünyanın en önemli sorunları arasında yer alan madde bağımlılığı, devletlerin ve hükümetlerin gündemlerinde de ön sıralarında yer alıyor.

Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, konuya katkı sağlayacak tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de iş birliğiyle yürütülen bağımlılıkla mücadelede, aile desteği olmazsa olmazlar arasında. 

Ergen ve çocukların bağımlılıkla savaşında önemli rol oynayan ve tüm hizmetlerin bütüncül bir yaklaşımla sunulabildiği Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (ÇEMATEM) de bu mücadelede önemli bir basamak olarak ön plana çıkıyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇEMATEM Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Özalp Ekinci, bu merkezlerin çocuk ve ergenlerde madde, teknoloji ve bağımlılık unsurlarının tedavisinin yapıldığı merkezler olduğunu ifade etti.

MADDE BAĞIMLILIĞI MERKEZLERİNİN BİLİNİRLİĞİ ARTMALI

Ekinci, merkezde hem yatarak hem de ayaktan tedavi yapılabildiğini belirterek, İstanbul için büyük bir hizmet olan bu merkezlerin bilinirliğinin daha da artmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bazen ailelerin madde bağımlılığı anlamında şüphelerinin olabildiğini ve bu kapsamda başvurabilecekleri merkezler bulunduğunu bilmelerinin önemli olduğuna işaret eden Ekinci, “Bazı çocukların bu açıdan riskli grupta olduğunu biliyoruz. Gelişimsel, ailesel, sosyal riskler, belli bölgelerde yaşama, ailenin zorlukları gibi. Merkezimizde bu durumu çoklu açılardan ele alıyoruz, burada hastalarımızı serviste takip ettiğimizde hem madde bağımlılığıyla ilgili bir eğitim veriyoruz hem de ailelerle yakın bir iş birliği içerisinde süreci yönetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Çocuğun önceki arkadaş çevresinden uzaklaşma ve yeni bir arkadaş çevresiyle zaman geçirmesi, daha sinirli, uyku uyanıklık dengesinin bozulması, okul başarısında düşme gibi belirtilerin, madde bağımlılığı belirtileri arasında olabileceğine dikkati çeken Ekinci, sözlerini şöyle tamamladı:

“AİLELERİN RAHAT OLMASINI İSTİYORUZ”

“Ailelerin de böyle bir durumda kesinlikle öfkeyle kalkmamaları gerekiyor. Bu alanda çok önemli çalışmalar var. Her geçen gün yeni çalışmalar yapılıyor. Konuya meraklı genç arkadaşlarla, akademisyenlerle çalışmalarımızı çok daha ileriye götüreceğiz. Ancak burada eksik olan konular şunlar diyebilirim; birincisi daha fazla çalışma yapmamız lazım. Madde bağımlılığının hangi alt toplum gruplarında daha fazla olduğunu, hangi ailelerin bu açıdan daha fazla riskli olduğunu anlamamız gerekiyor. Çocukların, ergenlerin madde bağımlılığıyla ilgili daha iyi eğitilmesi gerekiyor. Bir de tabii hastaların bize daha kolay ulaşması lazım. Böyle bir hizmetin olduğunu ailelerin daha iyi bilmesi gerekiyor. Bu bilinirliği sağlama da hem bizlere hem de medyaya düşüyor. Bu anlamda ailelerin rahat olmasını istiyoruz. Hastalarımızla görüşmemiz randevusuz da oluyor. Aileler bunu bilmeli. Hastalarımız ağır şikayetler varsa, ayaktan tedaviye uygun değilse servisimizde hep beraber bir ekip olarak biz burada başarıyla takip ve tedavisini sürdürebiliyoruz.”

VİDEO: MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.