LÖSEV uyarıyor: Bilmeden plastik yiyip içiyoruz

Birçok içecek ile gıda maddesinin plastik şişe ve ambalajlar içerisinde satışa sunulduğunu vurgulayan LÖSEV ( Lösemili Çocuklar Vakfı ) uyarıyor; ne yazık ki gıda kodeksi yönetmeliğine uymayan birçok plastik şişe ve ambalajın zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendirici içerdiğini vurgulayarak uyarıyor.

Plastik şişelerin ham maddesi bilindiği üzere bir petrol artığıdır

Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde, insan sağlığını doğrudan ilgilendirmekte. Özellikle plastik şişenin içine konan asitli içeceklerin (kolalı, gazlı içecekler, süt, meyve suları vb.) eritici etkisi ile bu kimyasallar plastikten koparak içindeki içecek veya yiyeceğin özüne geçebiliyorlar.

Özellikle sıcak yaz aylarında nakliye veya depolama sırasında güneş altında, yüksek sıcaklıklarda bekletilen bu plastik şişe ve kaplardaki asitli ve diğer içecekler 50–70 derecelere varan bir sıcaklıkta, plastikten ayrışan kimyasallarla karışmaktalar. İçecek veya yiyeceğin özüne geçen bu kanserojen maddeler ne yazık ki, soğutulsa bile zararlı etkilerini insan vücudunda göstermekteler.

Bu kimyasallar nelerdir?
Plastik şişe ve kaplarda; plastifiyan (esnek yumuşak), stabilizan (sağlamlaştıran), homojenleştiren, librifiyan (parlak ve şeffaf görüntü veren), boya, katalizör maddelerdir.

Plastik şişe ve kapların; sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiğinde çok tehlikeli bir kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) ve DIOKSİN maddesi ortama geçmektedir. Dioksinin kanser hastalığı yaptığı birçok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.

Bisfenol-A ve Dioksinler vücuda girer ve vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir.

Anne sütü ile de geçer

Dioksin kanser yapıcı etkisinin yanı sıra anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere sebep olabilir. Özellikle çocuklarda sinir sistemi (nörolojik), bağışıklık ve üreme sistemleri üzerinde zararlı etkileri bulunur.

Amerikan Kanser Araştırma Birliği’nin resmi dergisi Cancer Research’ün Nisan 2008 sayısında yayınlanan makalede Bisfenol A ile etkileşen insan hücrelerinin, 40 bin gen üzerinde yapılan taramada ciddi anormallikler saptanmıştır.

Buradan hareketle plastik bardak ve biberonlara konulan ve sıcaklığı 70–90 olabilen sıcak sıvıların kanser yapan maddeleri içerdiğini belirten LÖSEV, özellikle sıcak su, buhar ve içecekle temas eden plastik bardak, plastik karıştırıcılar, plastik biberonların kullanımlarının engellenmesi ve kısıtlanması gerektiğini vurguluyor.

LÖSEV’İN ÖNERİ VE UYARILARI:

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.