Lösemili çocuklar köyü yol, su, elektrik bekliyor

Tedavisi süren çocuklar ve aileleri, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), tarafından yaptırılan ve inşaatı devam eden ”Lösemili Çocuklar Köyü”nü gezdi.

”Lösemili Çocuklar Köyü’ne bir tuğla da sizden” yazılı tişörtler giyen çocuklarla aileleri, ”ASKİ’den su ve kanalizasyon istiyoruz”, ”Sıra sizde. İnşaatı bitirdik. Yardımlarınızı bekliyoruz” ve ”Gökçek amca, köyümüze yol, su ve elektrik istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

Gezi sırasında çocuklara ”Lösemili Çocuklar Köyü” hakkında bilgi veren LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, 2 ay sonra açmayı planladıkları köyde 10 odalı bir otel ile dayalı döşeli 25 evin bulunacağını söyledi. Ezer, Ankara dışından lösemi tedavisi için gelecek çocukların ailelerinin yararlanacağı köyde organik tarım bahçesi, çiçek serası, spor ve konferans salonu ve atölye bulunacağını belirtti.

BÜROKRASİYİ GEÇEMEDİK, SORUNLARI AŞAMADIK
Tedavisi tamamlanan çocukları yalnız bırakmadıklarını da dile getiren Ezer, ”Buradaki evlerin 3-5 tanesini de sizlere ayırdık. Erkek çocuklarımızın sünnetlerinin yanı sıra evlenecek gençlerimizin düğününü de buradaki balo salonunda yapacağız” dedi.

Gezinin ardından gazetecilere açıklama yapan LÖSEV Başkanı Ezer, şunları kaydetti:

”Böyle imarlı bir yerde yolumuz, suyumuz, elektriğimiz, doğalgazımız ve kanalizasyonumuz yok. Biz 2 ay sonra burayı açıyoruz. Peki ama neyle açacağız? Bir yıldır müracaatlarımıza ve yazışmalarımıza rağmen bu sorunu aşamadık, bürokrasiyi geçemedik. Sanıyorum yetkililer, bu çocukların ve ailelerin sesini duyacaktır.”

KEŞKE KRİZ LÖSEMİDE DE OLSAYDI
Köyün ekonomik krizin en yoğun yaşandığı bir dönemde yapıldığına dikkati çeken Ezer, hayırseverlerin desteğini beklediklerini dile getirdi. Ezer, ”Çarşaftan havluya, koltuktan buzdolabına, laboratuvar cihazından televizyona kadar pek çok şeye ihtiyacımız var. Bu çocukların elinden tutun ve onları yalnız bırakmayın. Biz çok zor koşullarda bu hale getirdik. Kısa sürede köyü açmak istiyoruz. Çünkü çocukların bekleyecek tahammülü yok. Keşke kriz lösemide de olsaydı ve lösemi azalsaydı ama tersi oldu. Kriz arttıkça lösemi ile kanser hastalıkları arttı. O yüzden bir gün bile bizim için geç” diye konuştu.

Lösemili Çocuklar Köyü’nde tedavi merkezi ile kanser araştırmaları merkezi de oluşturacaklarını belirten Ezer, ”Merkezde, kanserin nedenlerinden yola çıkarak tedavi aşısının Türk bilim adamlarınca bulunacağına inanıyoruz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.