Lösemi (Kan kanseri) tedavisinde “akıllı ilaç” dönemi

İngiltere’de Cambridgeshire’daki Sanger Enstitüsü’nde araştırmalar yapan bilim insanları, lösemiye neden olan genlerin detaylı bir haritasını elde ettiklerini açıkladı.

Bilim insanları, bu haritayla olağanüstü bir isabetle, her biri farklı tedavilere ihtiyaç duyan 11 noktayı saptadı. Bu gelişme sayesinde ‘akıllı ilaçlar’ kullanılarak doktorların nokta atışı tedavi yöntemleri uygulamasının da önü açıldı. 

KEMOTERAPİ’YE GEREK KALMAYABİLİR

Bu harita sayesinde binlerce lösemi hastası, genlere bakılarak tedaviye ihtiyacı olmadığına kanaat getirilmesi halinde gereksiz kemoterapi sürecini pas geçecek.

Doktorlar da “kişiselleştirilmiş” ilaçlarla hastanın ihtiyacına göre kişiye özel tedavi yöntemleri uygulayabilecek.

Bu yeni buluş diğer kanser türlerine sağlıklı bir tedavi uygulamak için de önem taşıyor. Yıl sonunda bitmesi planlanan çalışmada meme kanseri için de gen haritası oluşturulması planlanıyor.

Buluşu değerlendiren doktorlar, “kişiye özel” tedavinin, kemoterapinin ardından kanser tedavisiyle ilgili en heyecan verici gelişme olduğuna dikkat çekti. 

NORMAL TEDAVİDEN 6 KAT DAHA ETKİLİ

Geçtiğimiz hafta ABD’de yayınlanan bir çalışma da, kişiye özel tedavinin geleneksel tedavi yöntemlerine göre 6 kat daha etkili olduğunu ve hastanın 2 kata kadar daha fazla yaşama şansı verdiğini ortaya koymuştu.

İngiltere’deki ekibine liderlik yapan Peter Campbell, bu buluş sayesinde hastaların daha kolay ve hızlı sınıflandırılarak, zaman kaybetmeden tedavilerine başlanacağına da dikkat çekti.

1540 hastadan kan ve kemik iliği örnekleri alınarak yapılan araştırma, şimdiye kadar bu konuda yapılan en büyük araştırma olma özelliğini taşıyor. 

New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırma sonucunda 5234 farklı DNA mutasyonunun hastaları etkilediğini ve bu bilgiler ışığında hastalığın türlerinin karakterize edilebileceği bilgisine dikkat çekildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.